dolomiti

Dolomity jsme vybrali jako poměrně slušně dostupnou destinaci. Překvapila nás až kýčovitá malebnost a taky velké množství turistů, ale to asi dalo čekat. Jako zahřívací základní tábor jsme vybrali Chalet Morná v Longiarú. Velmi slušný luxus s apartmány, snídaní, wellnecs a venkovním jezírkem. Odtud je dobře dostupný jak Brunneck, tak i Messner Mountain Museum v Corrones. Pro přesuny je potřeba počítat s nižší rychlostí díky serpentinám. Offroad je místy možný, ideální pro plánovaní jsou mapy MDMOT. Na další týden jsme se přesunuli do vyšších poloh a lokace byla úplná pecka. Až dosud to bylo vždy místo, kam jsme dojeli na výlet a pak pokračovali pěšky, tentokrát jsme tam přímo bydleli. Obrovský byt s výhledem na hory z každého okna, prostě Mountain Paradise.  Passo Giau není tak profláklé, ale hned navazují pěší treky a ferraty. Inspiraci na místa jsme čerpali z blogu Time to Fit.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web 

TRE CIME

Toto je asi největší lákadlo Dolomit. Poměrně rozlehlá soustava skal se spoustou okruhů různé náročnosti. Navíc jsou viditelné i z příjezdové cesty, která vede přímo do Cortina d'Ampezzo. Trasy popíšeme až jindy, my jsme s přívěškem došli jen k první chatě, ale výhledy zachránil dron.

Od kaple Cappella degli Alpini je mimo hlavní trasu přístupná vyhlídka a dva pomníky. Za mlhavého počasí je to fantastická scenérie se skalami na pozadí.

Příjezd je možný poměrně vysoko k placenému parkovišti. Osobní auto je za 30 EUR, ale rozhodně to stojí za to, síly se pak dají šetřit na treky, místo výstupu po silnici.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

LAGO

DI BRAIES

Asi neprofláklejší Insta místo Dolomit. Úplný poklad na stříbrném jezeře:). Příjezd je velmi snadný z hlavní silnice SS49 od Brunnecku cca 10 minut. Na konci cesty je hotel, odkud musí být fantastický výhled a asi skvělá rána a večery bez hord turistů, které autobusy vyklopí během dne. 

Hned u nástupu k jezeru jsou staré rybářské domky, oblíbená kulisa všech insta mistrů. Jen se poměrně těžko loví záběr bez lidí, když je jezero poseto desítkami lodiček a u domků stojí fronta. Kdo si počká, ten se dočká (záběru).

Kolem jezera vede okružní cesta, velmi jednoduchý trek, ale není to úplně bezbariérové, což asi překvapilo nejednoho důchodce. S větší vzdáleností od hotelu množství lidí řídne, ale liduprázdné to asi bude zřídkakdy.

Drony jsou zakázané, objevili jsme pár záběrů z protější kopců.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

PASSO 

GARDENA

Toto byla jen rychlá projížďka přes Passo, ale kopce jsou fantastické. Ze sedla jede lanovka přímo pod Cirspitze, odkud se dá dojít na vyhlídku Forcella Cier.

passo

giau

Dalo by se říct, že to je takový zastrčený průsmyk na cestě z/do Cortiny. Je to nejvýše položený průsmyk celých Dolomit. Nahoře je klasicky restaurace s parkovištěm pro motorky, přístup na několik treků a ferrat. Objevili jsme tady úžasnou vyhlídku, která je doslova jen pár metrů nad parkovištěm. Odtud je nečekaný pohled do super hlubokého údolí a téměř každý den se tudy hnala mračna. Ten pocit bílé masy vystupující přímo pod nos byl prostě boží.

Navíc bydlení přímo pod skalami byl neuvěřitelný zážitek. 

UBYTOVÁNÍ: Mountain Paradise

cinquetorri

Příjemný trek z Passo Giau. Cinque Torri je vlastně takové skalisko pěti věží, které kolem dokola obklopuje masa skal. Úplně ideální pro nějaký upíří hrad. Naprosto nás dostal pár japonských důchodců ve věku kolem 80 let, kteří se ptali kudy na ferratu. Nejdřív jsme mysleli, že to je omyl, až jsme je po chvíli viděli stoupat nahoru. Prostě věk není překážka.

messner

mountain

museum

Zaha Hadid prostě nikde v blízkosti nikdy nevynecháme. Je to poslední z šestice muzeí Reinholda Messnera v Dolomitech. Stavba je to nevelká, usazená na skalním výběžku zasypaná hlínou. Každé z Messnerových muzeí je tématicky laděné trochu jinak. Expozice je smíchaná z umění na téma hory a pak horolezeckého vybavení. Modely z počátku 20. století nás dost překvapily, žádné funkční textilie, prostě jen polobotky a teplé fusky.

Přístup je lanovkou z několik stran. Muzeum je otevřené v letní sezóně a pak v zimní. Mimo sezónu je zavřené. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

tip na knihu

Ideální čtení do Dolomit je prostě Reinhold Messner, který tady prolezl každou skálu.

Koupit se dá buď v některém z Messnerových muzeí nebo na Amazonu

messner.jpeg

longiarú

Tak toto jsou asi to pravé jižní Tyrolsko nepoznamenané turismem. Vesnice z množstvím původních domů, stodoly, kozy a pastviny všude kolem. Žádné luxusní restaurace, jen jedna šílená pizzerie. O to lepší je pak procházka do Lüch de Vanc nebo Tlisöra s místní kuchyní. Když se k tomu přidá super ubytování, tak to nemá chybu. 

Tím, že to je vesnice na konci cesty, pokračují dál už jen turistické treky a je odtud přístup do národního parku Puez Odle, jen z druhé strany. Opačná strany je obklopena turistickým rájem alá Špindelrův mlýn s kýčovitou architekturou domů ověšených muškáty, obchody se značkovým sportovním oblečení a drahými hotel bez atmosféry. 

UBYTOVÁNÍ: Chalet Morná

puez odle

Toto bude zajisté krásný národní park, jen jsme bohužel došli pouze na jeho úplný začátek. Takže něco málo z drona na fotkách, víc až příště.