AUSTURLAND

Východ Islandu je asi nejméně navštěvovanou částí, pokud pomineme ledovcová jezera a ledovce v jižní části. I tak má své kouzlo. Tady se ještě dají najít opuštěné fjordy se zrezivělou lodí, než se stane podobnou atrakcí jako vrak letadla na jihu Islandu. Příjemně nás překvapili nové termální lázně v Egilsstaðir. Je to místo, kam připlouvá jediný trajekt z Dánska a odtud se pak rozhodnete, jestli zamířit na jih nebo na sever.

PRO PLÁNOVÁNÍ: oficiální web

STUÐLAGIL

Instagramová novinka, čedičový kaňon, který některé dny mívá mléčně tyrkysovou barvu. A když by to náhodou kvůli dešti bylo šedé, tak se to dobarví ve Photoshopu. Jinak je kaňon fajn a místní se nestačí divit, proč tam ty lidi tolik jezdí. Oni ještě nevědí, že to je atrakce. 

SEYÐIS-

FJÖRÐÚR

Přístav, který bude Vaší první zastávkou, pokud se na Island budete dopravovat lodí. Malé městečko, ve kterém je zajímavý jeden designový obchod Gullabúid a pak betonová skulptura Tvisongur od německého umělce Lukase Kühna na kopci nad městem. Nás k tomu ještě potěšilo obrovské množství hub kolem.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

tip na seriál

Detektivní seriál V pasti, který se odehrává v Seyðisfjörður, kam dorazí trajekt Nörrona a zároveň sněhová bouře, která město odřízne. V ledové vodě se najde znetvořené tělo. Prostě parádička. Už se točí druhá série.

VÖK

BATH

Parádní novinka, termální lázně na břehu jezera Urriðavatn. Ideální po skončení offroadu před naloděním na trajekt. Toto bude už vždycky naše poslední zastávka na Islandu.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

MJÓI-

FJÖRÐÚR

Na tento záliv jsme narazili úplně náhodou. Vede sem jen slepá silnice, stojí tu asi 3 domy a na břehu se válí prorezlý vrak lodi ... otázkou je, kdy se i z tohoto vraku stane celebrita jako z letadla.

Snæfells-

stofa

Návštěvnické centrum kousek od Egilsstaðir.  Hned za ní začíná silnice 910 a navazující F910 směrem k Askja.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web