AZORY

Azory jsme vybrali jako další z portugalských sopečných ostrovů. Skládají se z 9 ostrovů, největší z nich je Saõ Miguel. Mezi ostrovy se dá létat se Sata Airlines. My jsme pro začátek vybrali jen ten největší Saõ Miguel. Nespornou výhodou Azor je to, že je to mimo velký zájem turistů, takže jimi ostrov není zahlcen a nečekají všude houfy autobusů. Nevýhodou je, že s minimem turistů chybí "turistická" infrastruktura, třeba značené treky (jako na Madeiře) a krajina je poměrně neprostupná. Lesy jsou zde tvořeny zásadně tújemi, takže procházka lesem je zhola nemožná. Většina atrakcí se tak objíždí pouze autem. I tady je pár treků zpracovaných v aplikaci Walk Me, ale je to pro všechny ostrovy, takže pozor na filtrování. Ostrov je poměrně malý, takže při plánování nás mile překvapila krátká vzdálenost. Nejdelší vzdálenosti jsou na cca 1 hod. maximálně. Na tak malý ostrov se zde najít slušné množství architektury a pro příznivce umění je zde každoročně festival Walk & Talk, který vždy pozve několik umělců, kteří na opuštěných domech, prostranstvích apod. tvoří street art, landart a různé instalace. Spousta jich pak na ostrově zůstává, 

MIRADOURO DO PICO DO CARVÃO 

Cestou na největší "atrakci" Azor - Sete Cidades se začne pomalu stoupat na úbočí kráteru a při zastávce se ukážou super výhledy na celou šířku ostrova. Je odtud vidět na jižní a severní břeh zároveň, je to vyhlídka na nejužší část ostrova. Tolik to mu, že je to tu fakt malý. Každopádně výhled super plocha pro Windows. Zvlněná krajina, v kráterech jezírka a všude jen tráva hranice políček pro pastvu krav.

SETE CIDADES

 

Hlavní atrakce Azor, obrovský kráter přes celou západní část ostrova Saõ Miguel. Po okraji kráteru je několik míst s vyhlídkami, pohledy se různí a je to poměrně majestátní záležitost.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

VISTO REI

Něco pro příznivce urbexu - opuštěný hotel Monte Palace. Naoko zazděné vstupy, všude zákaz vstupu a u toho policie, která vás skoro zanaviguje kudy tam vlézt. Před hotele je jedna z vyhlídek na Sete Cidaes pojmenovaná Visto Rei.

VÍCE INFORMACÍ: více info urbex

FERRARIA

Západní cíp ostrova je úplný Island. Navíc jsme tady narazili na termální lázně a bazén, což islandský dojem ještě umocnilo. V domku je malé občerstvení a masáže, navazuje termální bazén na okraji moře. O kousek dál je pak přístup přímo do moře a u toho krásné převlékárny a sprchy.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

MIRADOURO DA BOCA DO INFERNO

 

Toto je ta nejprofláklejší vyhlídka na Azorech, kterou najdete všude na Instagramu a v každém článku. Opět je to vyhlídka na Sete Cidades, jen z jiné strany. Cesta tam není tak úplně jasně značená, jen vjezd přes bránu, kde je uvedeno, že se v 16.00 zavírá. My jsme raději šli pěšky a byla to super volba. Cesta k vyhlídce je cca 2 km dlouhá, úplnou džunglí. Ti co se nebojí vjet autem, toto všechno minou a zaparkují až přímo pod vyhlídkou. Pak už je to jen pár metrů nahoru a otevře se krásná vyhlídka (fakt ta nejlepší) na obří kráter.