VENEZIA

Benátky jsme si dali několikrát. Hlavní aktivitou je pro nás, jako architekty spíš Biennale di Venezia než jízda na gondolách. Každý druhý rok se střídá architektura a umění. Architektura v sudé roky, umění v liché. I přesto, že se Benátky proměnili v turistický skanzen, dají se tady najít super místa i fajn bydlení.

Přímo v Benátkách jsme měli pronajatý byt v Cannaregio přes AirBNB, velmi prostorný, krásně rekonstruovaný, s terasou s jacuzzi, kousek do centra a přitom mimo hlavní turistický ruch. Dalším tipem je luxusní Bed & Breakfast Bloom na náměstí Campo Santo Stefano, kde je úžasná střešní terasa se samoobslužným kabinetem pro pití vlastního vína (nevím, jestli ještě dneska).

TAXI

Doprava do centra z letiště je možná lodní MHD vaporetto Alilaguna nebo ve více lidech se vyplatí taxík, což je parádní zážitek. Určitě má smysl si rezervovat taxi dopředu.

CAMPANILE DI SAN MARCO

Při návštěvě v roce 2016 jsme vzdali návštěvu narvané baziliky a dali si výhled z campanily, což byla super volba. Lidí ve frontě pramálo a výhled naprosto úžasný. Doporučujeme cestu výtahem, která se připlácí.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

SAN MARCO

Návštěvu jsme dali až v roce 2020 těsně před vypuknutím epidemie, když už bylo město bez asijských turistů, ale ještě před karanténou. Bazilika poloprázdná, zážitek super. Jen jsme nenašli výlez na střechu, tak to asi někdy jindy, nebo spíš nikdy.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

OLIVETTI

Přímo na Piazza San Marco se v jedno z podloubí nachází obchod s psacími stroji Olivetti, ikona 20. století od architekta Carlo Scarpa. V době naší návštěvy procházel údržbou, tak jsme nakoukli jen přes výlohu.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

PUNTA DELLA DOGANA

Rekonstruovaný Palazzo Grassi, kde je umístěna sbírka François Pinault. Naprosto parádní zážitek. Architektura Tadao Ando je super sama o sobě a tady v rekonstrukci starého paláce je to tak citlivá kombinace, že jsme byli unešení. Ještě jsme se trefili do super výstavy Accrochage

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web