venezia

Benátky jsme si dali několikrát. Hlavní aktivitou je pro nás, jako architekty spíš Biennale di Venezia než jízda na gondolách. Každý druhý rok se střídá architektura a umění. Architektura v sudé roky, umění v liché. I přesto, že se Benátky proměnili v turistický skanzen, dají se tady najít super místa i fajn bydlení.

Přímo v Benátkách jsme měli pronajatý byt v Cannaregio přes AirBNB, velmi prostorný, krásně rekonstruovaný, s terasou s jacuzzi, kousek do centra a přitom mimo hlavní turistický ruch. Dalším tipem je luxusní Bed & Breakfast Bloom na náměstí Campo Santo Stefano, kde je úžasná střešní terasa se samoobslužným kabinetem pro pití vlastního vína (nevím, jestli ještě dneska).

Doprava do centra z letiště je možná lodní MHD vaporetto Alilaguna nebo ve více lidech se vyplatí taxík, což je parádní zážitek. Určitě má smysl si rezervovat taxi dopředu.

campanile

Při návštěvě v roce 2016 jsme vzdali návštěvu narvané baziliky a dali si výhled z campanily, což byla super volba. Lidí ve frontě pramálo a výhled naprosto úžasný. Doporučujeme cestu výtahem, která se připlácí.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

san

marco

Návštěvu jsme dali až v roce 2020 těsně před vypuknutím epidemie, když už bylo město bez asijských turistů, ale ještě před karanténou. Bazilika poloprázdná, zážitek super. Jen jsme nenašli výlez na střechu, tak to asi někdy jindy, nebo spíš nikdy.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

olivetti

Přímo na Piazza San Marco se v jedno z podloubí nachází obchod s psacími stroji Olivetti, ikona 20. století od architekta Carlo Scarpa. V době naší návštěvy procházel údržbou, tak jsme nakoukli jen přes výlohu.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

punta della dogana

Rekonstruovaný Palazzo Grassi, kde je umístěna sbírka François Pinault. Naprosto parádní zážitek. Architektura Tadao Ando je super sama o sobě a tady v rekonstrukci starého paláce je to tak citlivá kombinace, že jsme byli unešení. Ještě jsme se trefili do super výstavy Accrochage

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

marignana

arte

Kousek za Punta della Dogana jsme v uličkách natrefili na galerii Marignana Arte. Velmi příjemný prostor malé galerie a super výběr umění.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

fondacione

dei

tedeschi

Nákupní galerie v rekonstruovaném paláci přímo u Ponte Rialto. Velmi povedený interiér od OMA. Luxusní značky, ale i přesto stojí za návštěvu. Z posledního patra je přístup na střechu. Přístup je nutné rezervovat předem. Lze to udělat i přímo v obchodě.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

ponte

rialto

Asi druhá největší atrakce v Benátkách. Každopádně hned u mostu a u kanálu je jeden ze skvělých vinných barů Naranzaría, na který jsme narazili a není to úplně past na turisty. Mají tam skvělé aperitivo a víno. V létě je přímo u kanálu venkovní sezení s večerním výhledem na Ponte Rialto.

oi

va

voi

Fotografické studio, které vždy v době Biennale provádí a učí přenos digitální tisku na cokoliv. My jsme si odvezli potištěnou ero kachličku. Najdete ho v ulici Fondamenta S. Anna cestou na Biennale. Tato ulice je jedna z mála, kde jsou na kanálu pojízdné obchody se zeleninou.

VÍCE INFORMACÍ: facebook

biennale

di

venezia

Každoroční výstava od srpna do listopadu, kde se střídá výtvarné umění v liché roky s architekturou v sudé roky. Výstava se koná v rozlehlém areálu. Národní pavilony jsou v Giardini, výstava pak v Arsenale. Samo o sobě se jedná o krásný areál, trochu odlehlý od samotného centra města. Dostupný je mhd nebo pěšky.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web