BERLIN

Berlín máme rádi, je to kousek a je prostě skvělý. Zajímavé je sledovat vývoj. Úplně první návštěva byla hned po revoluci a pádu berlínské zdi. To jsme ještě byli nadšení ze západního Berlína, to jsme viděli poprvé. O pár let později, někdy v roce 1998 bylo město na začátku stavebního boomu a původní centra východní a západního Berlína přestala existovat. Město bylo strašně zmatečný. V tu dobu bylo akorát dokončené židovské muzeum a první prohlídky byly jen stavbou bez jakékoliv expozice a já měla příležitost vidět první dekonstruktivismus naživo.  Bylo to super. No a pozdější návštěvy už se podobaly těm dnešním. Východní Berlín je celkově zajímavější o západního nás zatím táhne jen Bikini.

hackesche

​höfe

Spletitý areál dvorů nedaleko Alexanders platzu. Je tady plno zajímavých butiků, náš nejoblíbenější je rozhodně Trippen s úplně ujetýma botama, kterýma plním botník

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

prenz-

lauers-

berg

V zásadě to jsou takové berlínské Vinohrady. Je tady velmi příjemné bydlení a my jsme sem dlouho jezdili do loftu v bývalé fabrice na ponožky. Vlastně všechny vnitrobloky jsou plné bývalých industriálních staveb, skrytých za načančanou vinohradskou fasádou do ulice.

Celá čtvrť je plná super kaváren, restaurací a hlavně kadeřnictví. Strašně nás baví nové a nové koncepty, jako třeba KochHaus, kde si nakoupíte přesně na jednu nebo dvě porce i s receptem. Z restaurací jje skvělá Flescherei. V severní části je pak rozlehlý areál Humpoldt Umspannwerk, bývalá trafostanice, která se strašně dlouho rekonstruovala. Takže pokud chcete bydlet jako berlíňan, tak jedině tady. 

Více k jihu je pak rekonstruovaný areál bývalého pivovaru KulturBrauerei, kde je kino, kuchařská škola, bary, kluby a další.

sammlung 

boros

Moje nejoblíbenější. Co může být lepšího než kombinace vojenské stavby, super rekonstrukce a galerie. Bývalý bunkr, který sloužil k obraně civilního obyvatelstva, po válce k věznění Němců, pak si v tom Rusové udělali sklad banánů a po pádu berlínské zdi tam byl proslavený klub, podle které byl pojmenovaný pražský klub Bunkr. Po letech uzavření byl bunkr rekonstruován na galerii pro soukromou sbírku rodiny Borosů, která má na střeše svůj penthouse. Rekonstrukce je pecka! prořezané masivní konstrukce tak, aby došlo k otevření a k tomu díla, která jsou připravovaná přímo pro toto místo.

Prohlídka je možná jen formou komentované prohlídky celé sbírky, střídá se po hodinách v němčině a angličtině. Je nutní rezervace hodně dopředu. Fakt to stojí za to!

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

bernauer

strasse

Památník berlínské zdi. Je to poměrně velký areál, který se postupně dotváří a při každé naší návštěvě je tam něco nového. Velmi hezky zpracovaná expozice obětem berlínské zdi, torzo zdi a k tomu Kaple usmíření. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

Můj první dekonstruktivismus. Židovské muzeum od Daniela Liebeskinda. Více o architektuře na Archdaily. Muzeum je skvělé samo o sobě, šikmé podlahy v suterénu pro navození nejistotu jako měli Židé při nástupu do transportů, vysoká věž, jejíž podlaha je posetá ocelovými hlavami, které vydávají nepříjemný zvuk linoucí se vzhůru. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

jüdisches

museum

neues

museum

Výborně zpracovaná rekonstrukce tradičního historického muzea od Davida Chipperfielda. O architektuře více na ArchDaily. 

 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

Bikini

25hours

hotel

Naše oblíbená německá síťovka. Bikini je zatím snad nejlepší super cool hotel, co jsme viděli. Administračka rekonstruovaná na hotel, recepce je umístěná v patře, na střeše pak bar a skvělá restaurace Neni. No a úplně největší pecka jsou záchodu u baru v prosklením patře. Celá prosklená stěna s výhledem do zoo!

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

Reichstag a vládní čtvrť. Velmi příjemné místo u řeky. Zajímavá je návštěva kupole Reichstagu, kde nutná rezervace předem. Překvapil nás památník rómským a sinthi obětem holokaustu. Velmi vkusně udělaná zahrada s jezírkem a skleněným oplocením.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

reichstag