ČESKO

Pravdou je, že od doby co bydlíme na horách, tak jsme výlet po Česku silně redukovali a přírodu vyhledáváme divočejší za hranicemi, viz. sekce "wild nature". Když už někam vyrazíme, tak je to spíš za specialitami, ať už je to industriální, militantní nebo prostě jen skvělá současná architektura. V této části najdete pár i pár tipů na zajímavé bydlení nebo vyhlídky.

DOLNÍ VÍTKOVICE

Naprosto skvělý areál Dolních Vítkovic, bývalý černouhelný důl Hlubina, který prochází postupnou konverzí na kulturní centrum. Ta monumentálnost industriálních staveb je fascinující.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální stránky

BOLT TOWER

Vysoká pec č. 1 v areálu Dolních Víktovic. Vyhlídka na Vítkovice a Ostravu, na horizontech komíny. Arch. Josef Pleskot.

GONG

 

Další z objektů areálu Dolních Víkovic. Multifunkční hala. Konverze bývalého plynojemu. Arch. Josef Pleskot.

PAVLOV

 

Unikátní muzeum pod zemí přímo nad archeologickým nalezištěm lovců mamutů na jižní Moravě. Architekt Radko Květ.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

ARCHEO PARK

 

I přesto, že v lednu je muzeum uzavřené, podařilo se nám domluvit privátní prohlídku a v klidu si celé muzeum projít. Expozice je vytvořená přímo na nalezištěm pozůstatků lovců mamutů, naprosto skvěle pojatá, spousta interaktivních prezentací. A hlavně mamuti se fakt nelovili do jámy, jak jsme si všichni mysleli:)

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

MLÝN DÄNEMARK

 

Fantastické ubytování na samotě v mlýně kousek od Kutné hory. Skvěle rekonstruovaný objekt s naprosto unikátní kuchyní. Je to ovšem pouze adult-only hotel, aby tam fakt zůstal klid.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

CHATEAU KOTĚRA

 

Toto byl narozeninový dárek opět u Kutné Hory. Neoklasicistní zámek, který byl rekonstruován do původní podoby, zařízení bylo doplněno o dobové kusy i přesto, že na místě se dochovali jen tři originály.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

ZBROJOVKA

 

Prostě brněnské "must-see", ale většina toho už lehla k zemi. Měli jsme kliku a viděli poslední kusy v době, kdy už se ve Zbrojovce masivně bouralo. Nejlepší byla návštěva SiO2, kteří vyrábějí sklo. I oni jsou už přestěhovaní jinde.

VAŇKOVKA

 

Další povedená konverze industriální stavby, Fait Gallery v jednom z objektů brněnské Vaňkovky. Galerie současného umění.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

DOLNÍ MORAVA

 

Parádní procházka na kraji Jeseníků. Stezka v Oblacích je přístupná lanovkou nebo pěšky. Výhodou je, že dolu se dá jet na bobové dráze. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

© 2023 by Urban Artist. Proudly created with Wix.com