Madeira

Madeira

Madeiru jsme zvolili pro kratší lehčí outdoor výlet. Lákala nás velká šíře aktivit, které je na poměrně malém ostrově možné provozovat. Na týdenním výletu jsme se rozhodli ochutnat od každého něco, trochu hory, trochu levády, trochu moře a útesy. Určitě se vyplatí na Madeiře strávit déle než týden. Zvolili jsme období úplně mimo sezónu, tedy v lednu, a bylo to skvělé. Málo lidí, fajn počasí. Jen vegetace není tak bujná jako třeba na jaře a v létě, ale málo turistů to vykompenzuje. Silnice jsou úzké a poměrně strmé, je tedy lepší si půjčit silnější auto, aby jízdu do vnitrozemí v pohodě zvládlo. Nicméně všechny cesty jsou upravené a velmi dobře značené. Je potřeba počítat s delšími přesuny, které jsou sice kilometrově krátké, ale díky stoupání a zatáčkám se cesta výrazně prodlužuje.

Pro plánování existuje skvělá aplikace i web WalkMe, kde se dají plánovat trasy dle obtížnosti, délky, volit mezi levádami (cesty s vodními kanály) nebo veredami (horské cesty bez vody).

Ubytování jsme vybrali v západní části ostrova, sice dál od měst, zato blízko na výlety. Doporučujeme hledat přes Home Away, kde byla nabídka nejlepší.