Azory jsme vybrali jako další z portugalských sopečných ostrovů. Skládají se z 9 ostrovů, největší z nich je Saõ Miguel. Mezi ostrovy se dá létat se Sata Airlines. My jsme pro začátek vybrali jen ten největší Saõ Miguel. Nespornou výhodou Azor je to, že je to mimo velký zájem turistů, takže jimi ostrov není zahlcen a nečekají všude houfy autobusů. Nevýhodou je, že s minimem turistů chybí "turistická" infrastruktura, třeba značené treky (jako na Madeiře) a krajina je poměrně neprostupná. Lesy jsou zde tvořeny zásadně tújemi, takže procházka lesem je zhola nemožná. Většina atrakcí se tak objíždí pouze autem. I tady je pár treků zpracovaných v aplikaci Walk Me, ale je to pro všechny ostrovy, takže pozor na filtrování. Ostrov je poměrně malý, takže při plánování nás mile překvapila krátká vzdálenost. Nejdelší vzdálenosti jsou na cca 1 hod. maximálně. Na tak malý ostrov se zde najít slušné množství architektury a pro příznivce umění je zde každoročně festival Walk & Talk, který vždy pozve několik umělců, kteří na opuštěných domech, prostranstvích apod. tvoří street art, landart a různé instalace. Spousta jich pak na ostrově zůstává.
Cestou na největší "atrakci" Azor - Sete Cidades se začne pomalu stoupat na úbočí kráteru a při zastávce se ukážou super výhledy na celou šířku ostrova. Je odtud vidět na jižní a severní břeh zároveň, je to vyhlídka na nejužší část ostrova. Tolik to mu, že je to tu fakt malý. Každopádně výhled super plocha pro Windows. Zvlněná krajina, v kráterech jezírka a všude jen tráva hranice políček pro pastvu krav.
Nejnavštěvovanější místo Azor, obrovský kráter přes celou západní část ostrova Saõ Miguel. Po okraji kráteru je několik míst s vyhlídkami, pohledy se různí a je to poměrně majestátní záležitost.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Něco pro příznivce urbexu - opuštěný hotel Monte Palace. Naoko zazděné vstupy, všude zákaz vstupu a u toho policie, která vás skoro zanaviguje kudy tam vlézt. Před hotelem je jedna z vyhlídek na Sete Cidades pojmenovaná Visto Rei.
VÍCE INFORMACÍ: urbex
Západní cíp ostrova je úplný Island. Navíc jsme tady narazili na termální lázně a bazén, což islandský dojem ještě umocnilo. V domku je malé občerstvení a masáže, navazuje termální bazén na okraji moře. O kousek dál je pak přístup přímo do moře a u toho krásné převlékárny a sprchy.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Nejprofláklejší vyhlídka na Azorech, kterou najdete všude na Instagramu a v každém článku. Opět je to vyhlídka na Sete Cidades, jen z jiné strany. Cesta tam není tak úplně jasně značená, jen vjezd přes bránu, kde je uvedeno, že se v 16.00 zavírá. My jsme raději šli pěšky a byla to super volba. Cesta k vyhlídce je cca 2 km dlouhá, úplnou džunglí. Ti co se nebojí vjet autem, toto všechno minou a zaparkují až přímo pod vyhlídkou. Pak už je to jen pár metrů nahoru a otevře se krásná vyhlídka (fakt ta nejlepší) na obří kráter.
Zhruba uprostřed ostrova na severním pobřeží je ve městě Ribiera Grande krásné muzeum moderního umění. Fakt zbožňuju, jak nemají okapy a všude jim teče ten déšť po fasádách. Areál se skládá z více objektů, je to konverze bývalé továrny. O architektuře více na ArchDaily.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Tak toto jsou nejstarší čajové plantáže v Evropě. Kousek od Ribiera Grande.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Malé sirné pole, spíš políčko na východní části ostrova. Kolem jezera Lagoa das Furnas je víc zajímavostí, takže se vyplatí nechat si tak den na průzkum. Kousek od sirného pole je přírodní koupaliště Poça da Dona Beija.
Na druhé straně jezera Lagoa das Furnas je výzkumné a monitorovací centrum. Krásná jednoduchá architektura celého areálu je z místního lávového kamene. Hned od parkoviště je u cesty první domek s veřejnými záchodky a mezi stromy pak kamenné piknikové stoly. Dál je po cestě pak kaple Ermida Nossa Senhora das Vitorias. Dál pak už je samotné centrum s malou expozicí.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Malý ostrov - mořský kráter na jižním pobřeží, kousek od hlavního města Ponta Delgada. Dají se podniknout výlety lodí do dovnitř kráteru, my si vystačili s dronem.
VÍCE INFORMACÍ: web
Další z přírodních termální koupališť. Voda v bazénech je 22 - 38°C. Velmi příjemná procházka parkem, kde jsou rozeseté bazény, nefouká tam a je tam super mikroklima. Taková malá džungle.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Jen malý kousek od Caldeira Velha je vodopád Salto do Cabrito. Kolem vede krátká turistická stezka k malé vodní elektrárně.
Úplnou náhodou jsme v mlze po cestě z Ponta Delgada zahlédli takový rozpadlý dům a zajeli se k němu podívat. A ona na fasádě tvorba od Alaxadro Farto aka Vhils, mého oblíbence. Když jsme si k tomu hledali podrobnější informace, ukázalo se, že na Azorech každoročně probíhá festival Walk & Talk, který zve různé umělce k tvorbě instalací a street artu a ty pak ve většině na ostrově zůstávají. Další jsme pak objevili kousek od našeho bydlení v přístavu Rabo de Peixe. Trošku adrenalin, přístav je spíš místo pro místní fetky, takže jsme z auta ani nevylezli.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
No a když vás přepadne deštivé počasí, tak se dá zajet na ananasovou farmu. Ve sklenících jsou různě staré ananasy a dost nás překvapilo, že rostou 2 roky. Teď už prostě jen tak ananas nevyhodím.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Toto nám trochu vrtalo hlavou. Obří satelit u kravína, kousek od spojnice mezi Ponte Delgada a Capelas. Byl to hlavní satelit pro komunikaci mezi Azory a Portugalskem z roku 1977, dnes už je nefunkční. Průměr talíře je 32 m.