Norsko jsme si vybrali jako první severskou zemi na poznávání přírody. Pro začátek jsme zvolili trasu z Osla na sever k Trondheimu a otočkou přes západní fjordy zpět. Nakombinovali jsme přírodu a skvělou architekturu, které je v Norsku mraky. Norové jako první vytvořili "scenic routes", které si opečovávají a doplňují je o vyhlídky a další drobnou architekturu, kdy každý kousek je prostě pecka. Určitě doporučujeme plánování podle nich. My jsme si půjčili auto na letišti v Oslo. Není třeba nic moc vybaveného, všude jsou asfaltky a omezená rychlost (80 km/hod na dálnici!). Velmi oblíbené jsou také obytňáky a karavany. V Norsku lze zastavit kdekoliv, pokud ctíte vzdálenost 150 m od domu. Obrovskou výhodou je, že v Norsku lze platit všude kartou, takže není nutné řešit hotovost. Ubytování jsme si hledali přes Booking. Podařilo se nám načasování na polovinu září, kdy už končila turistická sezóna, turistů bylo pomálu, ale bylo to těsně před zavřením horských cest na zimu. Nicméně i tady jsme narazili na elektrovláčky s Číňanama, kteří se v lodičkách nechali vyvéz k ledovci. Pro příště si musí nechat více času na výstupy.
Po cestě z Oslo na sever budete míjet Lilehammer a k tomu se výborně hodí seriál o uklizeném mafiánovi do Norska Lilyhammer
Vyhlídka na norskou Sněžku = Snøhetta od architektonického studia Snøhetta. K vyhlídce vede krátká trasa, v dálce se dají pozorovat sobi (ideálně dalekohledem). Stavba je z vyfrézovaných masivních trámů, které tvoří fasádu, uvnitř krb a parádní výhled.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Kousek od Falldal jsme měli naše první bydlení v Norsku. Je to malá farma Løkken Fjellgård. Bydlí se v tradičním domku, trochu retro, do ložnice se musí lézt ve skrčení, dveře mají výšku tak 1,2m.
VÍCE INFORMACÍ: ubytování