Sopečná oblast, která je přístupná z jihu R1. Nejdřív mechem porostlé lávové pole Eldhraun, pak kaňon Fjádrargljúfur a pak cesta vnitrozemím na Laki. Kaňon je v poslední době hojně navštěvovaný, asi stejně jako celý jih Islandu.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Podle nás je toto největší perla vnitrozemí. Soustava asi 50 kráterů Lakagígar, které jsou viditelné z vrcholu Laki a je to super podívaná i bez drona. Nicméně dron nám pak odhalil pohledy, které bychom z lidské výšky nikdy neviděli. Střídání černých a zelených kráterů v řadě je neuvěřitelná podívaná. Při druhé návštěvě v srpnu 2019 bylo tak neuvěřitelné sucho i na Islandu, že všechny zelené byly vyprahlé do šeda a ten krásný kontrast černé a zelené jednoduše chyběl. Zato jsme si dali písečnou nebo spíš prachovou bouři při které nám kleklo auto.
Zajímavostí je, že mohutná erupce z roku 1783 vytvořila ve vzduchu obrovský sopečný mrak, který měl na svědomí hladomor v Evropě a vyústil ve francouzskou revoluci.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Krásný zářez do krajiny. Toto je taková malá ochutnávka toho, jak vypadá vnitrozemí. Kaňon je přístupný odbočkou z R1. Cesta pak pokračuje na Laki. Nyní jsou tam bohuželdavy, protože se místo objevil v klipu Justina Bieber a tak tam všichni musí (?). Po pravé straně kaňonu vede cesta až k menšímu vodopádu, po cestě je několik vyhlídek. Cesta i vyhlídky jsou postupně upravovány, aby byly pohodlnější. Zimní verzi najdete v příspěvku "zimní speciál"
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Druhá část Eldhraunu jsou tzv. "islandské kozy". To si tak jedete kolem a pořád si říkáte co vám ty kopce připomínají... jasně prsa s bradavkami. Každý kopec má na špičce takový malý drn. Objevili jsme super ubytování přímo uvnitř lávového pole a bylo to jedno z nejlepších, co jsme měli. Pro separatisty jsou chaty Landbrot, pro pohodlné a design victims je hotel Magma
Mechové lávové pole. Toto je celkem nenápadná záležitost, které jsme si všimli až při druhé návštěvě. Lávové pole je celkem rozlehlé, stačí zajet na odbočku z R. Mech je neuvěřitelně huňatý a hluboký, to platí jen na podzim. V průběhu léta je mech zpravidla úplně suchý, šedý a rozhodně není měkký. Takže by celou oblast člověk přejel bez všimnutí oka. Jinak teď už platí zákaz vstupu na mech, je to pod pokutou.
Taková atrakce pro turisty. Přiložte kamínek a postavte věž. Na památku, pro štěstí. Kdyby náhodou kamínky došly, správa silnic doveze další. Jinak by se to spíš dalo brát jako pěkná ukázka historického značení cest, které dávalo smysl, když nebyly značky a místní tak poznávali v krajině kudy jít. Bohužel se to zvrhlo v to, že turisti staví pomníčky všude, kde se najde šutr a krajinu to tak divně plní. Takže tady si můžete pohrát zcela oficiálně.