Skotsko

Skotsko se ukázalo jako velmi přátelská země, snad nikde jinde jsme nepotkali tolik ochotných lidí. Místní akcent je na porozumění v pohodě. Pro ty, kteří chtějí vyzkoušet sever je Skotsko ideální volba, až po něm bychom řadili Norsko a jako třešinku na dortu Island. Opačně je to trochu nuda:)

Po dlouhém propočítávání jsme vybrali trasu přes Amsterdam, nočním trajektem DFDS do New Castle, odkud je to pak kousek do Edinburghu, kde jsme výlet začali. Časově jsme ušetřili téměř 2 dny přesunů přes celou Anglii, cenově to vyšlo podobně, jako cesta přes Calais - Dover.

Pro cestu jsme trochu nevhodně zvolili termín v srpnu. To je pro Skotsko nejvyšší sezóna, neboť to většina turistů spojí s festivaly v Edinburghu, kterých se tam koná velké množství. To s sebou nese opravdové masy, takže jsme cestou museli několik zastávek vynechat, jednoduše nebylo kde zaparkovat. Skotsko není ani úplně vhodná země pro offroad, většina cest je vyasfaltovaných, i když většina jen jedním pruhem s "passing place". To přesuny značně zpomaluje, ale dává naopak čas na prohlídku krajiny kolem. Cestu je tedy potřeba plánovat na kratší úseky do 200 km, i tak je to na celý den. Rozhodli jsme se projet většinu ostrovů, vynechali jsme Shetlandy, které by nám přesunem zabraly velkou část vymezeného času. Trajekty je vhodné, zvlášť v sezóně, rezervovat předem. Vše se dá provést online. Ubytování doporučujeme určitě také rezervovat předem, v srpnu je například Skye vybookované na 100%. Kempů je ve Skotsku pár, jsou připravené spíš na karavany. Pronájem domů je v sezóně možný pouze po týdnech, nikoliv po dnech. Ve většině případů zbývá Bed & Breakfast, což je zpravidla bydlení u někoho doma se s snídaní u majitelů v kuchyni nebo pak Inn, což se ukázalo jako nejlepší volba.

Na rezervaci ubytování jsme využívali většinou Booking.

Ideální doba je 18 dní včetně přesunů.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web