dettifoss

& ásbyrgi

Údolí řeky Jökulsá. Táhne z vnitrozemí skoro od Askja na sever Islandu. Na tento kaň navazuje národní park Ásbyrgi. Jökulsá je nejdelší řeka na Islandu, má kolem 206 km. Asi nejnavštěvovanější je Dettifoss, ale ostatní určitě stojí za to.

dettifoss

Toto je nejmocnější vodopád v Evropě. Vodopád se dá navštívit z obou stran, ta pravá po proudu nabízí lepší výhledy i přístup. Na řece jsou ještě další vodopády - Selfoss, přístupný jen pár metrů nad Dettifoss.

 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

hafragils-

foss

Další z vodopádů na Jökulsá, který není tak známý jako předchozí Dettifoss. Jsou tady krásné výhledy do celého kaňonu a pak je tady krásně vidět slévání ledovcové a pramenité vody.

Menší vodopád Sellfoss, který předchází Dettifossu.

sellfoss

Tento přírodní park je Islanďany považovaný za nejkrásnější. Nám to trochu připomínalo procházku šáreckým údolím. Bude to tím, že jakákoliv koncentrace stromů je pro Islanďany ráj. V cípu kaňonu je pěšky přístupné jezírko s vodopádem. Faktem je, že celá oblast je neuvěřitelně tichá, jen se zpěvem ptáků, což úplně běžné na Islandu není.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

ásbyrgi

Toto jsou nepříliš známé a navštěvované skalní formace kousek od Ásbyrgi. Kolem řeky se dá jít příjemný středně krátký trek. Podél řeky jsou neuvěřitelně tvarované a zvrásněné desky.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

HLJÓÐAK-

LETTAR