DOLOMITI

Dolomity jsme vybrali jako poměrně slušně dostupnou destinaci. Překvapila nás až kýčovitá malebnost a taky velké množství turistů, ale to asi dalo čekat. Jako zahřívací základní tábor jsme vybrali Chalet Morná v Longiarú. Velmi slušný luxus s apartmány, snídaní, wellnecs a venkovním jezírkem. Odtud je dobře dostupný jak Brunneck, tak i Messner Mountain Museum v Corrones. Pro přesuny je potřeba počítat s nižší rychlostí díky serpentinám. Offroad je místy možný, ideální pro plánovaní jsou mapy MDMOT. Na další týden jsme se přesunuli do vyšších poloh a lokace byla úplná pecka. Až dosud to bylo vždy místo, kam jsme dojeli na výlet a pak pokračovali pěšky, tentokrát jsme tam přímo bydleli. Obrovský byt s výhledem na hory z každého okna, prostě Mountain Paradise.  Passo Giau není tak profláklé, ale hned navazují pěší treky a ferraty. Inspiraci na místa jsme čerpali z blogu Time to Fit.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web 

TRE CIME

Toto je asi největší lákadlo Dolomit. Poměrně rozlehlá soustava skal se spoustou okruhů různé náročnosti. Navíc jsou viditelné i z příjezdové cesty, která vede přímo do Cortina d'Ampezzo. Trasy popíšeme až jindy, my jsme s přívěškem došli jen k první chatě, ale výhledy zachránil dron.

Od kaple Cappella degli Alpini je mimo hlavní trasu přístupná vyhlídka a dva pomníky. Za mlhavého počasí je to fantastická scenérie se skalami na pozadí.

Příjezd je možný poměrně vysoko k placenému parkovišti. Osobní auto je za 30 EUR, ale rozhodně to stojí za to, síly se pak dají šetřit na treky, místo výstupu po silnici.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

MORNÁ

Je součástí trailu PR1 mezi Pico Arieiro a Pico Ruivo, nejvyšší horou Madeiry. Je to náročný horský trek asi 10 km s průchozími tunely a nádhernými scenériemi. Zpravidla se tady mezi kopci válí mraky a na vyhlídce svítí slunce. My jsme dali jen začátek a naopak pustili drona a podívali se ze vzduchu. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

LAGO DI BRAIES

Asi neprofláklejší Insta místo Dolomit. Úplný poklad na stříbrném jezeře:). Příjezd je velmi snadný z hlavní silnice SS49 od Brunnecku cca 10 minut. Na konci cesty je hotel, odkud musí být fantastický výhled a asi skvělá rána a večery bez hord turistů, které autobusy vyklopí během dne. 

Hned u nástupu k jezeru jsou staré rybářské domky, oblíbená kulisa všech insta mistrů. Jen se poměrně těžko loví záběr bez lidí, když je jezero poseto desítkami lodiček a u domků stojí fronta. Kdo si počká, ten se dočká (záběru).

Kolem jezera vede okružní cesta, velmi jednoduchý trek, ale není to úplně bezbariérové, což asi překvapilo nejednoho důchodce.

S větší vzdáleností od hotelu množství lidí řídne, ale liduprázdné to asi bude zřídkakdy.

Drony jsou zakázané, objevili jsme pár záběrů z protější kopců.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

PASSO GARDENA

Toto byla jen rychlá projížďka přes Passo, ale kopce jsou fantastické. Ze sedla jede lanovka přímo pod Cirspitze, odkud se dá dojít na vyhlídku Forcella Cier.

PASSO GIAU

Dalo by se říct, že to je takový zastrčený průsmyk na cestě z/do Cortiny. Je to nejvýše položený průsmyk celých Dolomit. Nahoře je klasicky restaurace s parkovištěm pro motorky, přístup na několik treků a ferrat. Objevili jsme tady úžasnou vyhlídku, která je doslova jen pár metrů nad parkovištěm. Odtud je nečekaný pohled do super hlubokého údolí a téměř každý den se tudy hnala mračna. Ten pocit bílé masy vystupující přímo pod nos byl prostě boží.

Navíc bydlení přímo pod skalami byl neuvěřitelný zážitek. 

UBYTOVÁNÍ: Mountain Paradise