eldgjá

Naše první vnitrozemí na Islandu. Byli jsme uchvácený. Měli jsme půjčené Suzuki Jimny, snad nejmenší čtyřkolka vůbec. Pro dva ideální, sklopené zadní sedačky na bagáž. První brod za Holaskjólem nás vyděsil. Zpětně to vidíme, že jsme měli smůlu na panikáře, protože obhlíželi brod a váhali. My jsme nikdy nic nebrodili, tak jsme začali váhat taky. Pán před námi to vzdal, asiati s dodávkou taky. My jsme se po chvíli rozhodli, že to dáme. A dali. Úplně jsme hejkali, že jsme to projeli. Byl to náš první brod a za ním asi dalších pět. Dneska už se tomu smějeme. Každopádně by se vnitrozemí nemělo podceňovat a jet tam jen s dobrým autem.

Eldgjá a okolí je naše oblíbené údolí. Vnitrozemí je vyloženě malebné, mech jedovatě zelený. Sem se vracíme pokaždé, když na Island jedeme.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

holaskjól

Jedno z mála míst, kde se dá přespávat v chatách přímo ve vnitrozemí, když nepočítáme kempy a útulny. Holaskjól je naše základna pokaždé, když jedeme do vnitrozemí. Až při třetí návštěvě jsme se prošli v okolí a vůbec to není špatný. Jeden rok se nám dokonce stalo, že jsme přijeli a v kempu už nikdo nebyl i přesto, že jsme měli potvrzenou rezervaci. Telefon se záznamníkem a nikde nikdo. Pak jsme objevili, že jedna chata je odemčená, asi pro nás. Sice bez povlečení, ale i bez placení. Takže na nás vlastně mysleli:)

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

Tomuto kaňonu říkáme pracovně "mechové hory". Stráně kaňonu jsou pokryté huňatým mechem po kotníky. Ideální je trek po pravé horní hraně kaňonu s výhledem na vodopád Ófærufoss. Na konci kaňonu je pak sestup dolu na dno a cesta zpět k parkovišti.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

eldgjá

F208

Toto je moje nejoblíbenější část islandského vnitrozemí. Ta kombinace černé a ostře zelené je prostě neskutečná. Když jsme při druhé návštěvě ještě navíc pustili drona, bylo to dokonalé. Tato cesta není tak frekventovaná, je velmi příjemná svou rozmanitostí, potkáte několik brodů, které ovšem nejsou nijak zvlášť nebezpečné, pokud zrovna není období se silnými srážkami. Rozhodně stojí za to udělat si zastávku na vyhlídky po cestě. Pro návštěvu duhovek a okolí doporučujeme mini kemp Hólaskjól, který není tak přeplnění jako ten hlavní.

Smoo Cave