HELSINKI

Helsinki jsou poslední skandinávské hlavní město, které nám chybělo. Vydali jsme se tam v červnu a omylem trefili 21.6., tedy oslavy letního slunovratu, kdy je státní svátek. Obecně jsou Helsinki velmi příjemné menší a klidné město. Nikde mraky lidí, všechno v poklidu. Bydleli jsme v prima bytě přes AiRBNB, kousek od moře, takže se tam dalo skočit na drink na břehu, třeba zahrádka Mattolaituri. Obecně je zajímavé, že byty na krátkodobý pronájem většinou bývají i se saunou. Sauny jsou prostě všude. Helsinki patří mezi skupinu měst Unesco Creative Cities

Restauracím jsme tentokrát díky malému upírovi moc nedali, ale natrefili jsme na jednu úplně super Juuri.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální průvodce

TEMPPELIAUKIO

 

Kostel ve skále severně od centra města. Parádní architektura 60. let, trocha brutalismu, trocha kamene, trocha mědi. Krásně řešené detaily podlahy kolem skály. Je to asi jediná atrakce, kde jsme potkali turisty a to ještě ve snesitelném množství.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

AMOS REX

 

Asi nejlepší galerie ve městě. V úplném centru, sídlí v budově Lasipalatsi z 30. let a je umístěna pod zemí. Světlíky nad chodník jsou skvělá zábava nad galerií samotnou. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

KAMPPI KAPPEL

 

Kaple ticha, jen na dohled od Amos Rex, škoda jen toho obchodního centra naproti, tam ta kaple působí umístěna trochu omylem. Ideální návštěva je brzy ráno, kdy tam ještě není fronta.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

KIASMA

 

Hned naproti Amos Rex je další galerie Kiasma. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

OODI

 

Centrální a volně přístupná knihovna. V posledním patře je pak terasa s výhledem. Před vstupem kempovala základní škola a v rámci nějakého výletu si tam vařili v kotlíkách na ohni oběd. Zajímavý, u nás by to asi určitě neprošlo.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web