helsinki

Helsinki jsou poslední skandinávské hlavní město, které nám chybělo. Vydali jsme se tam v červnu a omylem trefili 21.6., tedy oslavy letního slunovratu, kdy je státní svátek. Obecně jsou Helsinki velmi příjemné menší a klidné město. Nikde mraky lidí, všechno v poklidu. Bydleli jsme v prima bytě přes AiRBNB, kousek od moře, takže se tam dalo skočit na drink na břehu, třeba zahrádka Mattolaituri. Obecně je zajímavé, že byty na krátkodobý pronájem většinou bývají i se saunou. Sauny jsou prostě všude. Helsinki patří mezi skupinu měst Unesco Creative Cities

Restauracím jsme tentokrát díky malému upírovi moc nedali, ale natrefili jsme na jednu úplně super Juuri.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální průvodce

Kostel ve skále severně od centra města. Parádní architektura 60. let, trocha brutalismu, trocha kamene, trocha mědi. Krásně řešené detaily podlahy kolem skály. Je to asi jediná atrakce, kde jsme potkali turisty a to ještě ve snesitelném množství.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

temppe-

liaukio

amos

rex

Asi nejlepší galerie ve městě. V úplném centru, sídlí v budově Lasipalatsi z 30. let a je umístěna pod zemí. Světlíky nad chodník jsou skvělá zábava nad galerií samotnou. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

kamppi

kappel

Kaple ticha, jen na dohled od Amos Rex, škoda jen toho obchodního centra naproti, tam ta kaple působí umístěna trochu omylem. Ideální návštěva je brzy ráno, kdy tam ještě není fronta.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

kiasma

Hned naproti Amos Rex je další galerie Kiasma. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

oodi

Centrální a volně přístupná knihovna. V posledním patře je pak terasa s výhledem. Před vstupem kempovala základní škola a v rámci nějakého výletu si tam vařili v kotlíkách na ohni oběd. Zajímavý, u nás by to asi určitě neprošlo.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

alas

sea

pool

Báječná atrakce v úplném centru města. Hned vedle hlavního přístavu je koupaliště se třemi bazény, z toho dva vyhřívané a jeden mořský, respektive byla to díra v terase a tam přímo mořská přístavní voda. V horním patře je restaurace a bistro, na místě se dají půjčit i ručníky. Super zážitek je z ležení na terase a kolem projíždějí výletní lodě.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

suomen-

linna

Jeden z ostrovů kolem města. Původně vojenská pevnost, kde jsou ještě dnes kasárna. Ostrov je pod ochranou Unesco. Dá se projít, je tam několik kaváren, my jsme zapadli do jedné přímo naproti muzeu přes most. Spíš asi místní jídelna pro zaměstnance, ale měli nejlepší zahrádku na ostrově. Na několika místech se dá koupat. Určitě je lepší jet obyčejnou MHD, než výletní lodí, je to levnější, bez turistů a větší lodí. Ta bárka přeplněná asiaty nás tak odradila, že jsme nechali i propadnout lístky.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

löyly

LÖYLY

 

Toto byla nejlepší část. Sauna a restaurace s velkou terasou. Určitě doporučujeme, jo a navíc dělají skvělý gin & tonic s rozmarýnem a brusinkou.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

V západní části centra je skvělá kavárna Kaffa Roastery s vlastní pražírnou. 

kaffa