ISLAND jih

po ring road R1

Cesta R1 kolem celého Islandu je ideální okruh na první návštěvu Islandu. Po cestě se dá natrefit na hlavní "atrakce" a jsou dostupné i obyčejným autem. Ideální je přílet do Reykjavíku a vydat se po jihu na východ. Po cestě jsou jak vodopády, tak ledovcová jezera,  černé krátery a sirná pole na severu. Z průvodce záměrně vynecháváme Reykjavík samotný, tipy na něj najdete zde.

Tuto okružní jízdu je možné zvládnout i tím nejmenším autem, pozor však na cesty do vnitrozemí, které se po čase změní na F-roads. Tady už neplatí běžné pojištění, cesty jsou nezpevněné a mohou (a bývají) na nich brody. To se dá absolvovat pouze upraveným a vybaveným autem. Pro dva považujeme za nejlepší Suzuki Jimny, malé terénní auto, takže se do vnitrozemí dá proniknout. 

Vnitrozemí jsme na poprvé ochutnali jen trochu a tak nás nadchlo, že jsme si pro další cestu na Island pořídili vlastní terénní auto a vydali se hlouběji. O tom zde.

Tento okružní Island je nicméně turisticky velmi exponovaný a služby se rozvíjejí jen velmi pomalu. Je tedy vhodné volit buď termín mimo sezónu (ideální je začátek září kvůli polární záři, nebo červen pro polární den, tedy nezapadající slunce) nebo si vše rezervovat dostatečně dopředu. 

Nám se jako ideální varianta ubytování líbily chaty, kterých se dá najít slušné množství s dostatečným komfortem, ale bez hald čínských turistů, kterých jsou plné hotely.

No a protože máme Island fakt rádi a byli jsme tam už několikrát, rozdělili jsme jednotlivé průvodce podle oblastí, jeden jen o Ring Road R1 byl tak dlouhý, že byste to nakonec nikdy nedočetli. Nevím čím to je, ale cestu úplně pokaždé naplánuju v protisměru hodinových ručiček, ještě to snad nikdy nebylo jinak. A tak jsou řazené i jednotlivé části Islandu.

PRO PLÁNOVÁNÍ: oficiální web

© 2023 by Urban Artist. Proudly created with Wix.com