ISLAND jih

po ring road R1

Cesta R1 kolem celého Islandu je ideální okruh na první návštěvu Islandu. Po cestě se dá natrefit na hlavní "atrakce" a jsou dostupné i obyčejným autem. Ideální je přílet do Reykjavíku a vydat se po jihu na východ. Po cestě jsou jak vodopády, tak ledovcová jezera,  černé krátery a sirná pole na severu. Z průvodce záměrně vynecháváme Reykjavík samotný, tipy na něj najdete zde.

Tuto okružní jízdu je možné zvládnout i tím nejmenším autem, pozor však na cesty do vnitrozemí, které se po čase změní na F-roads. Tady už neplatí běžné pojištění, cesty jsou nezpevněné a mohou (a bývají) na nich brody. To se dá absolvovat pouze upraveným a vybaveným autem. Pro dva považujeme za nejlepší Suzuki Jimny, malé terénní auto, takže se do vnitrozemí dá proniknout. 

Vnitrozemí jsme na poprvé ochutnali jen trochu a tak nás nadchlo, že jsme si pro další cestu na Island pořídili vlastní terénní auto a vydali se hlouběji. O tom zde.

Tento okružní Island je nicméně turisticky velmi exponovaný a služby se rozvíjejí jen velmi pomalu. Je tedy vhodné volit buď termín mimo sezónu (ideální je začátek září kvůli polární záři, nebo červen pro polární den, tedy nezapadající slunce) nebo si vše rezervovat dostatečně dopředu. 

Nám se jako ideální varianta ubytování líbily chaty, kterých se dá najít slušné množství s dostatečným komfortem, ale bez hald čínských turistů, kterých jsou plné hotely.

No a protože máme Island fakt rádi a byli jsme tam už několikrát, rozdělili jsme jednotlivé průvodce podle oblastí, jeden jen o Ring Road R1 byl tak dlouhý, že byste to nakonec nikdy nedočetli. Nevím čím to je, ale cestu úplně pokaždé naplánuju v protisměru hodinových ručiček, ještě to snad nikdy nebylo jinak. A tak jsou řazené i jednotlivé části Islandu.

PRO PLÁNOVÁNÍ: oficiální web

SELJALANDFOSS

je první z přírodních "atrakcí" na jihu. Je to jeden z mála vodopádů, který se dá obejít i zezadu, což je velká paráda.

O pár metrů nalevo je další vodopád Gljúfrabúi, skrytý ve skalní puklině. Dá se k němu dojít pěšky, je to pár metrů.

VÍCE INFORMACÍ: o vodopádech

WESTMANMAEYJAR

Ostrovy jsou přístupné trajektem z Landeyjahöfn. V sezóně je dobré si na trajekt udělat rezervaci, jede jich jen pár denně. Cestou trajektem budete míjet jednotlivé ostrovy, na kterých jsou ve svahu umístěné osamocené domy. Jedna z fám říká, že se jedná o dům Björk, který dostala darem od islandské vlády za popularizaci Islandu. Ve skutečnosti má/měla Björk dům úplně jinde.

Hlavní z westmanských ostrovů je Heimaey. Dá se projet za jeden den. Krásný výhled je z hrany Herjólfsdalur. Je to snadný, i když příkrý trek. Přímo pod ním je super ubytování v Glamping & Camping

Další zajímavou podívanou je výlet lodí na Elephant Rock

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

tip na film

Potopená rybářská loď někde u ostrovů, zima a nikdo nečekal, že by to mohl někdo přežít a navíc v ledové vodě doplavat na pevninu. Hluboko.

SELJAVALLALAUG

Přírodní termální bazén je považovaný za jeden ze skrytých pokladů Islandu. Dnes už tak tajný není. K bazénu se dá dojít pár desítek metrů z parkoviště, je volně přístupný. U bazénu je malá převlékárna. 

 

VÍCE INFORMACÍ: jak tam

SKÓGARFOSS

Další v řadě při cestě kolem je asi nejprofláknutější vodopád Skógarfoss. Je to nejmocnější vodopád na jihu Islandu. Tady je parkoviště vždy plné autobusů a mraky turistů skoro čekají frontu na fotku, která se při těch davech vlastně ani pořídit nedá. Tuto atrakci pravidelně vynecháváme:)

 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

KVERNUFOSS

Další v řadě podchozích vodpádů ale tenhle je fakt skvost, protože o něm zatím skoro nikdo neví. Paradoxem je, že je hned vedle Skógarfoss, kde je nervané parkoviště i celé okolí vodopádu. Takže trochu pod svícnem je největší tma.