ISLAND sever

po ring road R1

Sever Islandu je plný zajímavostí, od největšího evropského vodopádu Dettifoss, přes velrybí exkurze z Husavíku po "pukavčí" oblast kolem Mývatnu. Navíc je odtud výborné stanoviště pro směr vnitrozemí. Na severu vždy začínáme po tom, co se vylodíme z Nörrony v Seyðisfjörður. Naším oblíbeným bydlením je Tungulending, kde si dáme první dva aklimatizační dny, přebalíme auto na offroad a pokračujeme. Nicméně i bez offroadu je tady dostupná řada zajímavostí.

PRO PLÁNOVÁNÍ: oficiální web

HVERIR

První severní zastávka, která nás vítá typickou pukavčí vůní. Hverir je geotermální pole, kde ze země uniká síra a barví zemi jedovatými odstíny. Na kopci je schovaná přírodní pekárna. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

KRAFLA

je první z velkých kráterů, které na severu potkáváme. Svahy jsou osázené geotermální elektrárnou, jezero v kráteru pak má úžasně tyrkysovou barvu. 

VÍCE INFORMACÍ: odkaz na trek

HVERFJELL

Obrovský černý kráter, který se dá obejít kolem dokola. Výstup je poměrně mírný, ne příliš dlouhý, okružní cesta je hodně větrná. Z kráteru je pak výhled na rozlehlá lávová pole, táhnoucí se od středu Islandu, stejně tak na jezero Mývatn a geotermální pole kolem Krafly. Okolí kráteru opět super přeje houbám, které na Islandu snad vůbec nikdo nesbírá.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

GRJÓTAGJA

Malá jeskyně s termálním jezírkem, ve které by se dalo koupat, kdyby u vstupu do jeskyně nestála fronta fotografů. Na povrchu nad jeskyní je možné pěkně vidět zlom zemských desek.

 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

MÝVATN

Komáří jezero. Teplá země bohužel vyhovuje všemu možnému hmyzu. Mývatn je označován jako komáří jezero, ale spíš se jedná o malé mušky, které jsou úplně všude. Doporučujeme rychle otvírat i zavírat auto, jinak si je povezete ještě dlouho s sebou. Překvapivě se hmyz schová, pokud je větrný den, takže máte dost šanci o tento zážitek přijít. Kousek od jezera se nachází přírodní termální koupaliště Mývatn Nature Bath. Pro nás to byla lepší volba než Blue Lagoon u Reykjavíku, které je narvané turisty. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web