ISLAND východ

po ring road R1

Východ Islandu je asi nejméně navštěvovanou částí, pokud pomineme ledovcová jezera a ledovce v jižní části. I tak má své kouzlo. Tady se ještě dají najít opuštěné fjordy se zrezivělou lodí, než se stane podobnou atrakcí jako vrak letadla na jihu Islandu. Příjemně nás překvapili nové termální lázně v Egilsstaðir. Je to místo, kam připlouvá jediný trajekt z Dánska a odtud se pak rozhodnete, jestli zamířit na jih nebo na sever.

PRO PLÁNOVÁNÍ: oficiální web

SVÍNAFELL

Dostáváme se do místa, kde se zelený Island začíná proměňovat v modrý, ledový. Svínafell je první z ledovců a je nejlépe viditelný. Z parkoviště vede cesta přímo nad ledovec, odkud se dají pozorovat odlámané pruhované kry. V turistické kanceláři se dají objednat i výstupy na ledovec s průvodcem.

 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

JÖKULSARLÓN

Další z oblíbených atrakcí. Největší ledovcové jezero. Ledovec není tak dobře viditelný jako Svínafell, zato kry jsou modřejší a v jezeře se dají celkem běžně zahlédnout tuleni. Od roku 2017 je zde omezený vstup a je nutné si jej rezervovat předem. V místě se dá objednat i jízda člunem podél ledovců.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

DIAMOND BEACH

Překvapivá "atrakce", kterou jsme objevili až při druhé návštěvě. Pláž je umístěná na druhé straně mostu k Jokulsarlón směrem k moři. Lepší je levá část, kde je ledu více. Ledovce plující z Jökulsarlón do moře se přílivem vrací zpět na černou pláž. Je to velmi oblíbená lokace pro fotografy, dají se zde pořídit neuvěřitelné záběry. Ledovcové "diamanty" jsou na pláž vržené už očištěné od nánosů a tudíž krásně krystalicky modré.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

HÖFN

Za Jokulsarlón končí hlavní turistická trasa, která je dosažitelná z Reykjavíku a davy se výrazně snižují. Ubývají i "atrakce" a zůstává jen krásný opuštěný Island. V této části určitě doporučujeme zastávku v Höfn. Malebné rybářské městečko, po delší době se dají doplnit zásoby a navíc se najíst ve skvělé restauraci Pakkhús. Restaurace nepřijímá rezervace. Po příchodu vás usadí do společenské místnosti, donesou drink a dají vám karty. Zatím si počkáte, než se uvolní stůl. Vaří výborně, nejlepší jsou hofnoské langustýny. 

Před Höfn je kostel Bjarnaneskirkja z roku 1957. Úplně nás nadchnul minimalistický hřbitov.

 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

tip na film

Film Berani o životě na východě Islandu, soutěži beranů a bratrské rivalitě.

LÆKJAVIK

Taková krátká zastávka na cestě jihovýchodem na sever. Černá pláž, na ní osamocená skála, krásná scenérie okolních kopců.