ISLAND západ

po ring road R1

Jižní část západního Islandu je poměrně hojně navštěvovaná díky své dostupnosti z Reykjavíku. Asi nejoblíbenější poloostrov Snæfellsnes nabízí dostatečnou míru divočiny, trochu ledovce, trochu krátery. Zajímavější jsou určitě západní fjordy, které jsou dostupné už hůř a zatím se nám je nepodařilo patřičně prozkoumat, protože jízda po klikatých cestách kolem fjordů je v řádu mnoha hodin. Takže určitě příště a k tomu snad i výlet na Hornstrandir (který je dostupný pouze lodí a pak pěšky) a lodí do Grónska! Každopádně ta dostupnější část západu, také není k zahození. Kromě Snæfellsnes je tady několik parádních vodopádů, nově otevřené termální lázně a jeskyně v lávovém poli. Do této oblasti "bohužel" patří i oblíbený Golden Circle, kde je mohutný Gullfoss, Geysir a park Þingvellir. Tady by byla určitě lepší návštěva mimo hlavní sezónu.

PRO PLÁNOVÁNÍ: oficiální web

SNÆFELLSNES

Tento oblíbený poloostrov jsme dlouho vynechávali, asi proto, že je tak oblíbený. Na poslední cestě nám na trasu vyšel a byli jsme mile překvapeni. Krásné kopce, snad jen ten profláknutý Kirkjufell zas až taková pecka pecka a lepší je výhled na opačnou stranu.Na jihu ostrova je pak tulení pláž Ytri Tunga.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

tip na film

Parádní surfování v ledové vodě v západních fjordech, trocha sněhu na cestě a polární záře k tomu navíc. Můj oblíbený fotograf Chris Burkard Under an Arctic Sky

KRAUMA

Jedny z dalších nově otevřených termálních lázní Krauma. Super architektura, několik různě teplých bazénů a skvělá restaurace.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

GLYMUR

Ne úplně provařený vodopád a cesta k němu není snadná. Je to cca půl hodina až hodina treku, náročnější je přechod po kládě přes řeku. Pak už stoupání nad vysoký vodopád (druhý nejvyšší na Islandu) v průrvě skal. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

VÍÐGELMIR CAVE

Do hlubin lávového pole. Zajímavý zážitek. jeskyně je dost dlouhá, takže to je výprava asi na hodinu, pouze s průvodcem a helmou na hlavě. Určitě je nutná rezervace předem.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

GULLFOSS

Tady už se dostáváme do tzv. Golden Triangel, kde je největší koncentrace turistů. Na poměrně malém kousku a dobře dostupné z Reykjavíku je možné vidět jak vodopád, tak gejzír a na krátké islandské zájezdy to je ideální. Tady už se vytrácí ta divočina ze severu, dojít na vyhlídku se dá i s holí nebo na vozíku, davy jsou husté.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web