ISLAND

zimní speciál

Islandu se prostě nemůžeme nabažit. Já vím, že to je blbý tam jezdit v létě i v zimě, prostě skoro pořád, ale ..... jsou prostě věci, které se v létě vidět nadají. Když jsem přemýšlela, co s narozeninovým dárkem, napadlo mě, že bych fakt chtěla vidět ledovcovou jeskyni. To jde jen v zimě, kdy neteče voda z tajících ledovců a jeskyně se tak odkryje pokaždé jinde a každý rok naprosto jiná. Jiné je to i průjezdností silnic. Víceméně se dá pohybovat jen kolem Reykjavíku a dalších měst a po R1, ale i tam je dobré sledovat aktuální počasí. V zimních měsících jsou dost časté bouře, které zneprůjezdní i tuto "dálnici". My jsme projeli jih až na Jökulsarlón a zpět. Zážitek to byl super, počasí jsme měli lepší než v tu dobu bylo v Praze. Výlety je potřeba plánovat s ohledem na to, že se velmi pozdě rozednívá a velmi brzy stmívá, respektive v lednu to přes den vypadá jako permanentní západ slunce. Každopádně na focení je to skvělé světlo, pokud slunce vyjde. Byla to rychlovka, prostě takový prodloužený víkend. Po příletu do Reykjavíku jsme si zase půjčili Suzuki Jimny. My ten malý pekáč máme fakt rádi:)

SELJALANDFOSS

je první z přírodních "atrakcí" na jihu. Je to jeden z mála vodopádů, který se dá obejít i zezadu, což je velká paráda.

O pár metrů nalevo je další vodopád Gljúfrabúi, skrytý ve skalní puklině. Dá se k němu dojít pěšky, je to pár metrů.

VÍCE INFORMACÍ: o vodopádech

tip na film

Film Hluboko o šokující události ze  zimy roku 1984, kdy se z potopené lodi nedaleko ostrovů zachránil jeden člen, který přežil několik hodin v ledové vodě. 

DYRHÓLÆY

Další z velmi oblíbených oblastí. Jedná se o dlouhou šelfovou pláž, která má na každé ze stran nějakou zajímavost. Jako první při příjezdu od Reykjavíku jsou útesy Dyrhólæy s majákem, odtud je pak výhled na Reynisfjara Black Beach. 

 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

REYNISFJARA

 

Poprvé jsme dali výhled z druhé strany útesu, který je přístupný z městečka Vík. Tato část je mnohem méně exponovaná než oblíbená Black Beach. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

SÚÐUR

 

Samotná cesta jihem k Jökulsarlón je při pěkném počasí zážitek. Určitě je potřeba pořádné oblečení, my dost hodlujeme Fjällraven

V zimě jsme si dopřáli bydlení v designovém hotelu Fosshotel Glacier Lagoon, který sledujeme už z doby, kdy se teprve stavěl. Je to prostě uprostřed ničeho.