ledovce a jezera

Cesta R1 kolem celého Islandu je ideální okruh na první návštěvu Islandu. Po cestě se dá natrefit na hlavní "atrakce" a jsou dostupné i obyčejným autem. Ideální je přílet do Reykjavíku a vydat se po jihu na východ. Po cestě jsou jak vodopády, tak ledovcová jezera,  černé krátery a sirná pole na severu. Tento okružní Island je nicméně turisticky velmi exponovaný a služby se rozvíjejí jen velmi pomalu. Je tedy vhodné volit buď termín mimo sezónu (ideální je začátek září kvůli polární záři, nebo červen pro polární den, tedy nezapadající slunce) nebo si vše rezervovat dostatečně dopředu. 

Nám se jako ideální varianta ubytování líbily chaty, kterých se dá najít slušné množství s dostatečným komfortem, ale bez hald čínských turistů, kterých jsou plné hotely.

svínafell

Dostáváme se do místa, kde se zelený Island začíná proměňovat v modrý, ledový. Svínafell je první z ledovců a je nejlépe viditelný. Z parkoviště vede cesta přímo nad ledovec, odkud se dají pozorovat odlámané pruhované kry. V turistické kanceláři se dají objednat i výstupy na ledovec s průvodcem.

 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

Další z oblíbených atrakcí. Největší ledovcové jezero. Ledovec není tak dobře viditelný jako Svínafell, zato kry jsou modřejší a v jezeře se dají celkem běžně zahlédnout tuleni. Od roku 2017 je zde omezený vstup a je nutné si jej rezervovat předem. V místě se dá objednat i jízda člunem podél ledovců.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

JÖKUL-SARLÓN

DIAMOND

BEACH

Překvapivá "atrakce", kterou jsme objevili až při druhé návštěvě. Pláž je umístěná na druhé straně mostu k Jokulsarlón směrem k moři. Lepší je levá část, kde je ledu více. Ledovce plující z Jökulsarlón do moře se přílivem vrací zpět na černou pláž. Je to velmi oblíbená lokace pro fotografy, dají se zde pořídit neuvěřitelné záběry. Ledovcové "diamanty" jsou na pláž vržené už očištěné od nánosů a tudíž krásně krystalicky modré.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

Smoo Cave