vesuvio

Neapol není jen Vesuv, ale je to celá vulkanická oblast, kde se nachází jedna z potenciální nejnebezpečnějších sopek Campe Flegrei. Solfatara je takový neznámý tip na ochutnávku sirného pole jako z Islandu. Zato Vesuv je turistická atrakce Numero Uno. 

vulcano

solfatara

Solfatara je kráter vyhaslé sopky cca 770 m v průměru. Na dně kráteru dosud bublá bahno. Je součástí Flegrejských polí (Campe Flegrei), což je sopka v průměru 13 km v těsné blízkosti Neapole, zasahují až do moře. Některé zdroje uvádějí, že se jedná o již vyhlaslou sopku pouze se sirnou aktivitou, některé uvádějí, že supervulkán Campe Flegrei je spící bomba, která při výbuchu strčí Vesuv do kapsy.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

vesuvio

Na tuhle turistickou atrakci máme buď smůlu, nebo na ni nemáme nervy. Když jsme se dorazili poprvé na skútru po cca 80 km jízdy, ​příjezd se nám tak zhnusil, že jsme nahoru odmítli vylézt. Cestu na vrchol Vesuvu lemují hromady odpadků a ruiny restaurací, prostě bordel. Škvárové parkoviště před placeným vstupem je plný stánků s Kristovými slzami a dalšími podobnými nesmysly. Takže jsme se podívali jen přes Google a jeli domu.

Při druhé návštěvě jsme zase nestihli otvírací dobu (rozuměj o hodinu před zavíračkou) a ostraha nás odmítla vpustit. Tentokrát jsme aspoň měli drona, takže jsme si tam zaletěli sami. Třeba to vylezeme někdy příště, třeba.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

pompei

Poslední zajímavost v lokalitě. Tradičně jsme se ocitli mimo hlavní vstup, kdesi od sídliště, díky tomu jsme nestáli frontu na lístky. Celý komplex je poměrně rozlehlý, v létě bez stínu. Všechny poklady jsou uložené v archeologickém muzeu v Neapoli - viz. odkaz výše.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web