LAKI &

eldHRAUN

Sopečná oblast, která je přístupná z jihu R1. Nejdřív mechem porostlé lávové pole Eldhraun, pak kaňon Fjádrargljúfur a pak cesta vnitrozemím na Laki. Kaňon je v poslední době hojně navštěvovaný, asi stejně jako celý ji​h Islandu.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

laki

Toto je podle nás perla vnitrozemí. Soustava asi 50 kráterů Lakagígar, které jsou viditelné z vrcholu Laki a je to super podívaná i bez drona. Nicméně dron nám pak odhalil pohledy, které bychom z lidské výšky nikdy neviděli. Střídání černých a zelených kráterů v řadě je neuvěřitelná podívaná. Při druhé návštěvě v srpnu 2019 bylo tak neuvěřitelné sucho i na Islandu, že všechny zelené byly vyprahlé do šeda a ten krásný kontrast černé a zelené jednoduše chyběl. Zato jsme si dali písečnou nebo spíš prachovou bouři při které nám kleklo auto.

Zajímavostí je, že mohutná erupce z roku 1783 vytvořila ve vzduchu obrovský sopečný mrak, který měl na svědomí hladomor v Evropě a vyústil ve francouzskou revoluci. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

FJAÐRAR-GLJÚFUR

Krásný zářez do krajiny. Toto je taková malá ochutnávka toho, jak vypadá vnitrozemí. Kaňon je přístupný odbočkou z R1. Cesta pak pokračuje na Laki. Nyní jsou tam bohuželdavy, protože se místo objevil v klipu Justina Bieber a tak tam všichni musí (?). Po pravé straně kaňonu vede cesta až k menšímu vodopádu, po cestě je několik vyhlídek. Cesta i vyhlídky jsou postupně upravovány, aby byly pohodlnější. Zimní verzi najdete v příspěvku "zimní speciál"

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

eldhraun

Mechové lávové pole. Toto je celkem nenápadná záležitost, které jsme si všimli až při druhé návštěvě. Lávové pole je celkem rozlehlé, stačí zajet na odbočku z R. Mech je neuvěřitelně huňatý a hluboký, to platí jen na podzim. V průběhu léta je mech zpravidla úplně suchý, šedý a rozhodně není měkký. Takže by celou oblast člověk přejel bez všimnutí oka. Jinak teď už platí zákaz vstupu na mech, je to pod pokutou.

Smoo Cave

islandské

kozy

Druhá část Eldhraunu jsou tzv. "islandské kozy". Objevili jsme super ubytování přímo uvnitř lávového pole a bylo to jedno z nejlepších, co jsme měli. Pro separatisty jsou chaty Landbrot, pro pohodlné a design victims je hotel Magma