LAKI &

eldHRAUN

Sopečná oblast, která je přístupná z jihu R1. Nejdřív mechem porostlé lávové pole Eldhraun, pak kaňon Fjádrargljúfur a pak cesta vnitrozemím na Laki. Kaňon je v poslední době hojně navštěvovaný, asi stejně jako celý ji​h Islandu.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

laki

Toto je podle nás perla vnitrozemí. Soustava asi 50 kráterů Lakagígar, které jsou viditelné z vrcholu Laki a je to super podívaná i bez drona. Nicméně dron nám pak odhalil pohledy, které bychom z lidské výšky nikdy neviděli. Střídání černých a zelených kráterů v řadě je neuvěřitelná podívaná. Při druhé návštěvě v srpnu 2019 bylo tak neuvěřitelné sucho i na Islandu, že všechny zelené byly vyprahlé do šeda a ten krásný kontrast černé a zelené jednoduše chyběl. Zato jsme si dali písečnou nebo spíš prachovou bouři při které nám kleklo auto.

Zajímavostí je, že mohutná erupce z roku 1783 vytvořila ve vzduchu obrovský sopečný mrak, který měl na svědomí hladomor v Evropě a vyústil ve francouzskou revoluci. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

FJAÐRAR-GLJÚFUR

Krásný zářez do krajiny. Toto je taková malá ochutnávka toho, jak vypadá vnitrozemí. Kaňon je přístupný odbočkou z R1. Cesta pak pokračuje na Laki. Nyní jsou tam bohuželdavy, protože se místo objevil v klipu Justina Bieber a tak tam všichni musí (?). Po pravé straně kaňonu vede cesta až k menšímu vodopádu, po cestě je několik vyhlídek. Cesta i vyhlídky jsou postupně upravovány, aby byly pohodlnější. Zimní verzi najdete v příspěvku "zimní speciál"

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

eldhraun

Mechové lávové pole. Toto je celkem nenápadná záležitost, které jsme si všimli až při druhé návštěvě. Lávové pole je celkem rozlehlé, stačí zajet na odbočku z R. Mech je neuvěřitelně huňatý a hluboký, to platí jen na podzim. V průběhu léta je mech zpravidla úplně suchý, šedý a rozhodně není měkký. Takže by celou oblast člověk přejel bez všimnutí oka. Jinak teď už platí zákaz vstupu na mech, je to pod pokutou.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

Smoo Cave

islandské

kozy

Druhá část Eldhraunu jsou tzv. "islandské kozy". Objevili jsme super ubytování přímo uvnitř lávového pole a bylo to jedno z nejlepších, co jsme měli. Pro separatisty jsou chaty Landbrot, pro pohodlné a design victims je hotel Magma

© 2023 by Urban Artist. Proudly created with Wix.com