LANDMANNLAUGAR

& MAELIFELL

Landmannlaugar - duhové hory - je velmi oblíbené místo ve vnitrozemí. Vede tady spousta treků, je to napojené na autobusovou dopravu. Do oblasti se dá přijet v zásadě ze tří stran, zkusili jsme všechny. Raději než duhovky máme cestu kolem duhovek po F210.  Z jižní strany navazuje oblast Elgjá. Na severu pak cesta po F26 a odbočka na Askja.

landmann-laugar

Jsou oblíbeným cílem pěších treků. Barevnost horám dodává složení hornin z ryolitu a obsidiánu v kombinaci se sírou. Tvoří tak neuvěřitelnou barevnost. Určitě doporučujeme výstup na Bláhnúkur, odkud je krásně vidět vidět na hory kolem dokola a pak i proud lávového pole. U hlavního kempu, kde se dá nocovat, je veřejně přístupné termální jezírko. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

maelifell

Než se vracet z Holaskjól na R1, pokračovali jsme dál vnitrozemím kolem Mýrdalsjökull, kde uprostřed lávového pole trčí zelené krátery sopek, třeba Maelifell. To se nám tak zalíbilo, že jsme si to dali ještě jednou. Černé písečné pole pod ledovcem a uprostřed zelený kopec. Na drona je to pecka, i když nám tady málem v silném větru uletěl..

F210& F261

Jižní trasa kolem Landmannlaugar. Asi nejelepší  radarový spot pro vesmírné družice, na který jsme cestou narazili. V závěru cesty je pak skalní formace jak z Pána Prstenů Einhyrningur.

Smoo Cave