lisboa

Lisabon jsme si dali už dvakrát, protože nás fakt baví. Poprvé to byla jen taková krátká zastávka na otočku z Madeiry. My jsme přiletěli ráno a pozdě večer se vraceli zpět. Takže trochu z rychlíku. Cílem bylo proběhnout město, dát si oběd v Michelinské restauraci, vidět něco z designu a hlavně Cristo Rei, teda aspoň z dálky. Na výlety se zábavným průvodcem se podívejte na web ségry, Španělsko a Portugalsko jsou její oblíbené destinace - Šárka Koliášová. Spousta zajímavých tipů, jako třeba Alma nebo vyhořelý kostel jsou právě od ní.

Druhá návštěva byla trochu neplánovaná, a to díky tomu, že nás z Azor vyhnal déšť, tak jsme si přestup v Lisabonu trochu prodloužili. Bydleli jsme v super bytě přes AirBNB, s krásnou zahradou a výhledem. Prošli jsme klasiku a ještě přidali pár dalších míst jako LX Factory nebo akvárium. Poslední den jsme si udělali výlet na sever směr Sintra.

maat

Muzeum umění, architektury a technologie. Je umístěné na pobřeží v západní části Lisabonu poblíž Belém. Zajímavý je příchod ze zadní strany ulice po střeše s výhledem na most Ponte 25 de Abril a na Cristo Rei. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

alma

To byla zatím nejlepší michelinská restaurace, kde jsme byli. Trošku jsme hledali vchod, přístup je na zvonek a to nás v jižních krajích trochu překvapilo. Menu bylo vyvážené a uměřené, teda až na sladké chody, kdy nám tam vložili ještě navíc jednu čoko bombu k narozeninám:) A ten interiér ... něco jako starý průjezd s ořechovým nábytkem navozující pocit 50. let. Mile mě překvapilo nádobí a příbory - máme stejné doma:). My jsme měli degustační menu a předkrmy a amuse bouche byly prostě pecka.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

santa

justa

Na vyhlídku jsme dostali příchodem ze shora, takže jsme minuli super dlouhou frontu, popravdě vůbec nechápu, proč tam tu frontu lidé stojí, asi to za to svezení stojí. Z vyhlídky je krásný výhled na město. 

VÍCE INFORMACÍ: web

mac

Archeologické muzeum ve zříceném kostele. Za muzeem je pak na terasách restaurace s parádním výhledem na výtah Santa Justa i město. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

Vyhořelý, avšak funkční kostel, prostý jakýchkoliv dekorací. Úchvatný pohled do zčernalé lodi. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

sao

domingo

castelo

de

s. jorge

Z teras je krásná vyhlídka na město z druhé strany. Celkově je procházka po hradbách a zahradách moc příjemná. Dá se tady natrefit na pojízdný stánek s vínem, kde Vám nalijí do sklenice! Nadchl mě vyšalovaný průchod u Núcleo Museológico. Cestou zpět se dá projít Alfama, ideálně až večer, kdy celá čtvrť dost žije.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

alfama

Nejvyhlášenější lisabonská čtvrť. Klasické tramvaje, úzké uličky, všude streetart, všude fado.

altar

V Alfamě jsme narazili na skvělou restauraci Altar. Tapas & pizza. Nádherný interiér, z okna výhled do úzké zatáčky s tramvají a super jídlo.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

ribiera

Z náměstí Praça do Comércio směrem doleva je nábřeží pod čtvrtí Alfama. Zajímavý je dům Casa dos Bicos a pak samozřejmě výhledy

bairro

alto

Nábřeží mezi centrem a Belémem je taková směs moderní architektury a starých rekonstruovaných objektů. O architektuře více na ArchDaily. Z nábřeží se dá projít do přístavu a pokračovat do LX Factory. 

lx

factory

Taková napůl squatová záležitost pod mostem Ponte 25 de Abril. Plno obchodů, kaváren, bister. Vyhlášená sardinkárna, spousta street artu a báječné knihkupectví

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

vhils

Portugalský street art - Alexandre Farto. Stejně jako na Azorech i v Lisabonu je pár pěkných kousků. Na webu je mapa jednotlivých instalací.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

oceanário

de

lisboa

Na nábřeží kousek mimo centrum, ale dobře dostupné třeba Uberem. Super akvárium a mají i moc pěkný shop na dárky.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web