NORSKO

Norsko jsme si vybrali jako první severskou zemi na poznávání přírody. Pro začátek jsme zvolili trasu z Osla na sever k Trondheimu a otočkou přes západní fjordy zpět. Nakombinovali jsme přírodu a skvělou architekturu, které je v Norsku mraky. Norové jako první vytvořili "scenic routes", které si opečovávají a doplňují je o vyhlídky a další drobnou architekturu, kdy každý kousek je prostě pecka. Určitě doporučujeme plánování podle nich. My jsme si půjčili auto na letišti v Oslo. Není třeba nic moc vybaveného, všude jsou asfaltky a omezená rychlost (80 km/hod na dálnici!). Velmi oblíbené jsou také obytňáky a karavany. V Norsku lze zastavit kdekoliv, pokud ctíte vzdálenost 150 m od domu. Obrovskou výhodou je, že v Norsku lze platit všude kartou, takže není nutné řešit hotovost. Ubytování jsme si hledali přes Booking. Podařilo se nám načasování na polovinu září, kdy už končila turistická sezóna, turistů bylo pomálu, ale bylo to těsně před zavřením horských cest na zimu. Nicméně i tady jsme narazili na elektrovláčky s Číňanama, kteří se v lodičkách nechali vyvéz k ledovci. Pro příště si musí nechat více času na výstupy.

Trondheim a Oslo najdete v samostatné kapitole "urban".

TVERFJELLHYTTA

 

Vyhlídka na norskou Sněžku = Snøhetta od architektonického studia Snøhetta. K vyhlídce vede krátká trasa, v dálce se dají pozorovat sobi (ideálně dalekohledem). Stavba je z vyfrézovaných masivních trámů, které tvoří fasádu, uvnitř krb a parádní výhled.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

tip na seriál

Po cestě z Oslo na sever budete míjet Lilehammer a k tomu se výborně hodí seriál o uklizeném mafiánovi do Norska Lilyhammer

JUVET

 

Tak toto je další archi poklad na cestě - Juvet Landscape Hotel. Malé chaty rozházené po lese, vždy s jednou prosklenou stěnou s výhledem do údolí, nicméně řešené tak, že si navzájem zachovávají soukromí. Velkým překvapením pro nás pak byl Vivood landscape hotel ve Španělsku, který je úplně totožný ... prý se fakt nechali inspirovat:)

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

TROLLSTIGEN

 

Panoramatická cesta na vyhlídku, hromady serpentin, skvělý výhled do údolí. Na spodním parkovišti se k nám snesla holka s padákem, jestli jí prý můžeme vyvézt nahoru ... takže i to se tam dá dělat. Za návštěvnickým centrem je krátká vyhlídka nad údolím - zase naprosto špičková architektura.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

GEIRANGEN FJORD

 

Nejoblíbenější a turisticky nejnavštěvovanější fjord v Norsku. My tady byli úplně sami. Půjčili jsme si malý člun a projeli fjord až na jeho začátek. Po pravé straně je jeden z velkých vodopádů v Norsku Seven Sisters, ke kterému se v létě pořádají výlety lodí, nebo helikoptérou. Za nás tam nebylo nic, ten rok málo pršelo, takže nebyl ani vodopád. Našli jsme nějaké menší náhrady na druhém břehu. 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

tip na seriál

No a Norsko je prostě na seriály strašně bohatý, takže tady je další tip The Vikings, což je poměrně rozsáhlý a dlouhý seriály s několika sériemi. 

DALSNIBBA

 

Na tuto vyhlídku jsme narazili úplnou náhodou, vstup už byl zavřený, ale podařilo se nám přesvědčit stavební firmu, aby nás tam pustili. Z vyhlídky je krásný výhled na Geirangerfjord a ledovce na protější straně.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

tip na film

A k tipů nesmí chybět ani vizuálně nádherná Valhalla Rising s Mad Mikelsen z norského vnitrozemí