puez odle

Národní park Puez Odle, nebo spíš západní Dolomity. Při první návštěvě jsme si našli útočiště v Longiarú v Chalet Morná

Dost se nám líbilo, že to je úplně zapomenutá část, malé vesnice a pak už jen slepá ulice. Jižní strana Puez Odle je obklopena turistickým rájem alá Špindelrův mlýn s kýčovitou architekturou domů ověšených muškáty, obchody se značkovým sportovním oblečení a drahými hotel bez atmosféry. V západní části je pak skvělá Seceda, kterou hodnotí jako nejlepší, fakt nejlepší část Dolomit celkově.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web 

seceda

Při první návštěvě Dolomit nás Seceda bůhví proč utekla a přitom to je to nejlepší. Ostrá hrana skály, kterou z jedné strany olizují mraky a z druhé pozvolna klesá do údolí. Naprosto neuvěřitelné scenérie. Výjezd je možný lanovkou až nahoru z Ortisei. Pak už je to jen procházka po hřebeni. Určitě doporučujeme chatu Baita Sofie, kde skvěle vaří a ty výhledy jsou k nezaplacení.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

PASSO 

GARDENA

Toto byla jen rychlá projížďka přes Passo, ale kopce jsou fantastické. Ze sedla jede lanovka přímo pod Cirspitze, odkud se dá dojít na vyhlídku Forcella Cier.

longiarú

Toto jsou asi to pravé jižní Tyrolsko nepoznamenané turismem. Vesnice z množstvím původních domů, stodoly, kozy a pastviny všude kolem. Žádné luxusní restaurace, jen jedna šílená pizzerie. O to lepší je pak procházka do Lüch de Vanc nebo Tlisöra s místní kuchyní. Když se k tomu přidá super ubytování, tak to nemá chybu. 

Tím, že to je vesnice na konci cesty, pokračují dál už jen turistické treky a je odtud přístup do národního parku Puez Odle, jen z druhé strany.

puez odle

Toto bude zajisté krásný národní park, jen jsme bohužel došli pouze na jeho úplný začátek. Takže něco málo z drona na fotkách, víc až příště.