ROMA

Řím jsme si zopakovali po druhé. Už při první návštěvě jsme se záměrně vyhnuli těm úplně nejexponovanějším místům, jako je Vatikán. Navíc úplně neholdujeme klasickým muzeí a dáváme přednost něco současnějšímu. K tomu pak stačí kombinovat antiku a je to super. Řím je nejlepší v teplých měsících, kdy se dá půjčit Vespa a pak je město projeté poměrně rychle. V roce 2011 existovaly super aplikace s tipy na zajímavé a neturistické restaurace, ale aplikace už bohužel skončily v propadlišti dějin. My jsme si na zkoušku obešli ty samé jako poprvé a musím říct, že super, fungují pořád. Jako bydlení určitě doporučíme skvělý rozlehlý byt hned za Pantheonem přes AirBNB.

VÍCE INfORMACÍ: design guide 

COLOSSEUM

 

To je prostě klasika, tam se musí! Je to sice obklopené prodavači všech možných nesmyslů, je tam sice fronta, ale lístky se dají koupit předem. V tuto chvíli ještě pořád staví zastávku metra a tak to dělá pěkné kontrasty.

VÍCE INFORMACÍ: vstupenky

FORUM ROMANUM

 

Tuhle záležitost zásadně prohlížíme jen, když jdeme kolem. Je skvěle vidět z chodníku, který je výš než samotné fórum. Vstupenky se dají kupovat společně se vstupenkami do Colossea

URBANA 

 

To je naše oblíbená. Sice trochu za ty léta změnili koncept, trochu to rozšířili o bar, ale je to pořád skvělé. Zůstali u konceptu "zero kilometro". Otevřená kuchyně, odpoledne si kuchař vytáhne mašinu na těstoviny do restaurace a všechno je vyráběné na místě, dokonce i rajčatová passata.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

THERME CARACALLA

 

Toto je jedna z našich nejoblíbenějších antických památek. Rozlehlý komplex Caracallových lázní, kde stále odkrývají nové a nové části, takže i po 8 letech je vlastně úplně jiný zážitek a k tomu úplně bez lidí!

VÍCE INFORMACÍ: průvodce

CENTRALE MONTEMARTINI

 

Muzeum Montemartini je úplný skrytý poklad! Původně byly do staré opravené elektrárny přesunuté sochy z Kapitolu kvůli rekonstrukci. Ale expozice se tak zalíbila, že tady zůstaly. Je to parádní ukázka industriální architektury včetně zařízení a k tomu antické sochy. Muzeum je trochu z ruky, ale na motorce nebo Uberem je to dostupné velmi snadno.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web