roma

Řím jsme si zopakovali po druhé. Už při první návštěvě jsme se záměrně vyhnuli těm úplně nejexponovanějším místům, jako je Vatikán. Navíc úplně neholdujeme klasickým muzeí a dáváme přednost něco současnějšímu. K tomu pak stačí kombinovat antiku a je to super. Řím je nejlepší v teplých měsících, kdy se dá půjčit Vespa a pak je město projeté poměrně rychle. V roce 2011 existovaly super aplikace s tipy na zajímavé a neturistické restaurace, ale aplikace už bohužel skončily v propadlišti dějin. My jsme si na zkoušku obešli ty samé jako poprvé a musím říct, že super, fungují pořád. Jako bydlení určitě doporučíme skvělý rozlehlý byt hned za Pantheonem přes AirBNB.

VÍCE INfORMACÍ: design guide 

colosseum

To je prostě klasika, tam se musí! Je to sice obklopené prodavači všech možných nesmyslů, je tam sice fronta, ale lístky se dají koupit předem. V tuto chvíli ještě pořád staví zastávku metra a tak to dělá pěkné kontrasty.

VÍCE INFORMACÍ: vstupenky

forum

romanum

Tuhle záležitost zásadně prohlížíme jen, když jdeme kolem. Je skvěle vidět z chodníku, který je výš než samotné fórum. Vstupenky se dají kupovat společně se vstupenkami do Colossea

urbana

To je naše oblíbená. Sice trochu za ty léta změnili koncept, trochu to rozšířili o bar, ale je to pořád skvělé. Zůstali u konceptu "zero kilometro". Otevřená kuchyně, odpoledne si kuchař vytáhne mašinu na těstoviny do restaurace a všechno je vyráběné na místě, dokonce i rajčatová passata.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

therme

caracalla

Toto je jedna z našich nejoblíbenějších antických památek. Rozlehlý komplex Caracallových lázní, kde stále odkrývají nové a nové části, takže i po 8 letech je vlastně úplně jiný zážitek a k tomu úplně bez lidí!

VÍCE INFORMACÍ: průvodce

centrale

monte-martini

Muzeum Montemartini je úplný skrytý poklad! Původně byly do staré opravené elektrárny přesunuté sochy z Kapitolu kvůli rekonstrukci. Ale expozice se tak zalíbila, že tady zůstaly. Je to parádní ukázka industriální architektury včetně zařízení a k tomu antické sochy. Muzeum je trochu z ruky, ale na motorce nebo Uberem je to dostupné velmi snadno.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

pantheon

Pantheon je další povinná zastávka. Asi spoustu lidí nadchne, že je volně přístupný. Nejlepší je to brzy ráno a nejlíp bydlet hned za rohem, pak jsme si to užili téměř o samotě. Před Pantheonem je nejkrásnější náměstí v Římě - Piazza Navona.

campo

de'

fiori

Velmi vyhlášený trh, jen kousek od Pantheonu. Kolem náměstí je plno kaváren, trochu lapače na turisty, ale narazili jsme na zajímavé lahůdky Norcineria. V druhé rohu náměstí je pak oblíbený mozzarella bar Obiká.

castel

sant

angelo

tip na seriál

Sice do Vatikánu nechodíme, ale rádi se na něj díváme. Špičková záležitost od Paola Sorrentina THE YOUNG POPE na HBO.

Z Andělského hradu je nejlepší výhled na Vatikán. Samotný hrad je slušný labyrint a my máme pokaždé co dělat dostat se až na horní terasu, tentokrát jsme to museli vzít v protisměru a snad po služebních schodech. Milovníci Dana Browna si to užijí po svém.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

young pope.jpeg

ara

pacis

Muzeum Ara Pacis od Richarda Meiera je hned naproti Andělskému hradu a u Augustova mauzolea. Je to taková skořápka pro oltář zasvěcený římské bohyni míru Pax. Krásně prosvětlená stavba. Pokud spěcháte, stačí nakouknout zvenku, uvnitř už žádné další tajemství není.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

gusto

Toto bylo milé překvapení po osmi letech - pořád fungují a je to super restaurace. Gusto naproti mauzoleu Augusta. Mají vlastní pec, kde na otevřeném ohni grilují maso a mají snad tu nejlepší focacciu.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

le

labo

Le Labo je skvělé všude. Toto je v ulici Via Vittoria hned za rohem od restaurace Gusto. Na této ulici byla spousta další super krámků, takový ráj vedle masové nákupní třídy.

Le Labo je parádní vintage interiér obchodu s tou nejlepší vůní.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

piazza

del

popolo

Naprosto skvělá perspektiva. Hned za rohem začíná park s Villa Borghese, kousek jsou pak Španělské schody, které zásadně vynecháváme.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

maxxi

Toto je prostě povinná zastávka pro všechny architekty. Skvělé muzeum  umění 21. století od Zaha Hadid. Je to trochu z ruky, ale stojí to za to! 

My jsme si dost ujeli na dokumentu k Moriyama House od SANAA v Tokiu.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web