vodopády

jihu

Jih je specifický tím, že tady potkáte jeden vodopád za druhým a každý je krásný. Jsou tady místa exponovaná a hned vedle nich kouzelná neobjevená. I v této části se nachází termální prameny a kolem nich jsou udělaná koupaliště.

SELJALAND-

FOSS

je první z přírodních "atrakcí" na jihu. Je to jeden z mála vodopádů, který se dá obejít i zezadu, což je velká paráda.

VÍCE INFORMACÍ: o vodopádech

GLJÚFRABÚI

O pár metrů nalevo je další vodopád Gljúfrabúi, skrytý ve skalní puklině. Dá se k němu dojít pěšky, je to pár metrů.

SELJAVALLA-

LAUG

Přírodní termální bazén je považovaný za jeden ze skrytých pokladů Islandu. Dnes už tak tajný není. K bazénu se dá dojít pár desítek metrů z parkoviště, je volně přístupný. U bazénu je malá převlékárna. 

 

VÍCE INFORMACÍ: jak tam

SKÓGAR-

FOSS

Další v řadě při cestě kolem je asi nejprofláknutější vodopád Skógarfoss. Je to nejmocnější vodopád na jihu Islandu. Tady je parkoviště vždy plné autobusů a mraky turistů skoro čekají frontu na fotku, která se při těch davech vlastně ani pořídit nedá. Tuto atrakci pravidelně vynecháváme:)

 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

Další v řadě podchozích vodpádů ale tenhle je fakt skvost, protože o něm zatím skoro nikdo neví. Paradoxem je, že je hned vedle Skógarfoss, kde je nervané parkoviště i celé okolí vodopádu. Takže trochu pod svícnem je největší tma.

KVERNU-

FOSS

drangur-

inn

Taková pěkná aktivita místní farmy -replika původního obydlí pod skálou. U farmy se zastaví poměrně hodně lidí, známou se stala po erupci Eyjafjallajökull v roce 2010. Vybírají na to příspěvky na dostavbu.

 

VÍCE INFORMACÍ: info o erupci