SKOTSKO 

Skotsko se ukázalo jako velmi přátelská země, snad nikde jinde jsme nepotkali tolik ochotných lidí. Místní akcent je na porozumění v pohodě. Pro ty, kteří chtějí vyzkoušet sever je Skotsko ideální volba, až po něm bychom řadili Norsko a jako třešinku na dortu Island. Opačně je to trochu nuda:)

Po dlouhém propočítávání jsme vybrali trasu přes Amsterdam, nočním trajektem DFDS do New Castle, odkud je to pak kousek do Edinburghu, kde jsme výlet začali. Časově jsme ušetřili téměř 2 dny přesunů přes celou Anglii, cenově to vyšlo podobně, jako cesta přes Calais - Dover.

Pro cestu jsme trochu nevhodně zvolili termín v srpnu. To je pro Skotsko nejvyšší sezóna, neboť to většina turistů spojí s festivaly v Edinburghu, kterých se tam koná velké množství. To s sebou nese opravdové masy, takže jsme cestou museli několik zastávek vynechat, jednoduše nebylo kde zaparkovat. Skotsko není ani úplně vhodná země pro offroad, většina cest je vyasfaltovaných, i když většina jen jedním pruhem s "passing place". To přesuny značně zpomaluje, ale dává naopak čas na prohlídku krajiny kolem. Cestu je tedy potřeba plánovat na kratší úseky do 200 km, i tak je to na celý den. Rozhodli jsme se projet většinu ostrovů, vynechali jsme Shetlandy, které by nám přesunem zabraly velkou část vymezeného času. Trajekty je vhodné, zvlášť v sezóně, rezervovat předem. Vše se dá provést online. Ubytování doporučujeme určitě také rezervovat předem, v srpnu je například Skye vybookované na 100%. Kempů je ve Skotsku pár, jsou připravené spíš na karavany. Pronájem domů je v sezóně možný pouze po týdnech, nikoliv po dnech. Ve většině případů zbývá Bed & Breakfast, což je zpravidla bydlení u někoho doma se s snídaní u majitelů v kuchyni nebo pak Inn, což se ukázalo jako nejlepší volba.

Na rezervaci ubytování jsme využívali většinou Booking.

 

Ideální doba je 18 dní včetně přesunů.

PRO PLÁNOVÁNÍ: oficiální web

CAIRNGORMS

 

První zastávka cestou na sever - národní park plný fialových vřesovišť, z východní strany relativně opuštěný. Je to jedno z mála míst, kde se dát zajet i offroad bez toho, abyste potkávali mraky turistů nebo jezdili po soukromém pozemku. Takových míst ve Skotsku moc není.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

ORKNEY

 

Parádní, ne příliš navštěvované ostrovy na severu. Trajekt z pevniny odjíždí ze Scrabster do Stromness, cesta trvá cca 1:30, v sezóně je nutné si jízdenky rezervovat předem na webu Northlink Ferries

Hned po příjezdu je ve Stromness krásná galerie Pier Arts Centre.  

Za vidění stojí útesy Yesnaby kousek severně od přístavu, Skara Brae - prehistorické osídlení v zemi na břehu moře. Ruiny Earl's Palace a mini Stonehenge Ring of Bognar.

Zajímavostí jsou vraky potopených lodí z první světové války Scapa Flow.

Pro lítání s drony pozor na letecký rozvrh RAF, Orkneje jsou místo, kde trénují a mimochodem létají i mimo rozvrh.)

 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

Pier Arts Centre Stromness

útesy Yesnaby

Skara Brae

Earl's Palace

Ring of Bognar

Scapa Flow

SUTHERLAND

 

Tato část Skotska je pro většinu turistů natolik z ruky, že davy v sezóně značně prořídly. Krajina je krásně tvarovaná, opuštěná a po cestě se dá najít pár zajímavých zastávek.

Poměrně velká jeskyně Smoo Cave s podzemním jezírkem, kde se dají podnikat i komentované plavby. Tištěný průvodce je dostupný i v češtině.

Ještě před jeskyní je po cestě krásná bílá pláž Ceannabeinne Beach, kde se dá i stanovat.

Fajn zastávka je i Kylesku Bridge, ještě lepší pohled je z dronu.

Pak už jsme se přesunuli do Ulapool odkud jsme další den pokračovali trajektem na Hebridy. V přístavu je spousta skvělých restaurací, třeba Ferry Boat Inn 

 

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

Ceannabeinne Beach

Smoo Cave

Kylesku Bridge

HEBRIDES

Lewis

Na Hebridy jsme se plavili z Ulapoolu, trajektem Calmac, cesta trvá zhruba 1:30. Jízdenky je vhodné v sezóně rezervovat předem. 

Hebridy jsou tvořeny 5 ostrovy, z nichž každý je úplně jiný. Atmosféra je na ostrovech úžasná a turistů minimum. Určitě se vyplatí víc dní.

Na Lewis stojí za návštěvu Callanish Stone Circle

 

Harris 

Přesuny mezi ostrovy jsou trajekty, tady není nutná rezervace předem, některé lodě nás svou velikostí zaskočily.

Harris je kopcovitý ostrov plný zátok a zákoutí, není tak drsný jako Lewis.

Na Harris jsme narazili na krásnou galerii The Mission House Studio, které patří manželům, z nich Nikolai je sochař a Beka fotografka. Ti nám ukázali malý kostel St. Clement's Church po cestě na trajekt.

Uist

Toto je naprosto rozdílný ostrov od předchozích dvou, plochý terén s dlouhými bílými plážemi.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web