tenerife

Tenerife je jeden z Kanárských ostrovů s nejvyšší horou Španělska jako takového, a to Pico de Teide s výškou 3.718 m.n.m. Teide je sopka uprostřed ostrova. Ideální doba pro návštěvu samotného Tenerife je týden, pokud byste to rádi spojili s přesunem na další ostrov, třeba Gomera, tak to bude chtít času víc. Asi nejoblíbenější aktivitou na Kanárských ostrovech je golf a tomu je turismus na ostrově přizpůsobený. Ovšem dá se tady najít i dost zajímavých přírodní cílů, jen síť treků není příliš propracovaná, značení nic moc a některé poklady se hledají celkem složitě. 

Pro plánování existuje několik aplikací, jako nejlepší se nám jevil pdf průvodce Tenerife una naturaleza sorprendente na issuu. Pak jsme ještě vycházeli z dalších průvodců.

Pronajali jsme si malého Fiata 500, jehož cena nás zaskočila. Na celý týden to bylo jako jinde za jeden den. Tak jsme si k tomu ještě přihodili pořádnou motorku, aby si Jakub natrénoval na Harleye.

pico

de

teide

Asi nejoblíbenější cíl všech, co už nebaví válení u bazénu. Cest na Teide vede několik z více stran ostrova, výjezd je snadný. Pod vrcholem je lanovka, kterou se dá přiblížit téměř na špičku. Posledních cca 300 m je  přístupných pouze na rezervovaný vstup. Nyní už je možné rezervace provádět online. Ovšem může se stát, že pár centimetrový sněhový poprašek místní správce vyděsí tak, že vstup na špičku jednoduše zavřou, což se stalo nám. Ale pod špičkou je skvělý výhled na celý vnější kráter Teide.

VÍCE INFORMACÍ: rezervace vstupu

roques

de

garcía

Tyto skalní formace jsou snadno přístupné a potkáte je cestou na Teide. Když se vydáte ještě kousek dál, narazíte na probarvené skály. 

paisaje

lunar

Toto je jeden z ne příliš známých cílů. I my ho trefili až na druhý pokus. Přístup je z hlavní trasy na Teide TF-21 nenápadnou lesní odbočkou kousek nad Vilaflor u zastávky autobusu Madre del Aqua. Nelekejte se kvality cesty, která vypadá nepojízdná a vydejte se ještě dál po vrstevnici. Po cca 3 km dojedete k rozcestníku a odtamtud je přístup na trail. Na konci vás čekají zajímavé skalní útvary.

anaga

Přírodní park Anaga je na severovýchodním výběžku ostrova. Jedná se o soustavu sopek, nyní porostlých bujnou vegetací. Dali jsme projížďku středem a zakončili to návštěvou severního pobřeží ve vesnici Tachero. Z vyhlídky uprostřed pohoří je krásný výhled na Teide.

Smoo Cave

porís

de

abona

Vzhledem k tomu, že na Kanárech je opravdu levno, tak jsme si dopřáli luxusní vilu se soukromou piscinou s výhledem na moře.

Navíc je přímo vedle dům jednoho z majitelů architektonického studia Herzog & de Meuron. Vždycky když narazíme na zajímavé ubytování, tak je to od architektů, jak jinak.

VÍCE INFORMACÍ: airbnb

los

gigantes

Toto je skalnaté pobřeží, které zakončuje údolí Masca. Dá se kombinovat výlet lodí na delfíny a výstup přes Masca nahoru. Výlet na delfíny je trochu komický, na větší kulohlavé delfíny místní lákají jako na velryby. Nicméně delfíni jsou dost společenská zvířata a soutěžení s lodí je asi vyloženě baví. 

GÜÍMAR

Güímarské pyramidy a u nich muzeum Thóra Heyerdahla, který zkoumal, jak se mohli dopravovat z jižní Ameriky na Kanárské ostrovy. Je to o poznání lepší expozice, než Kon-tiki, kterou jsme viděli v Oslu.

VÍCE INFORMACÍ: oficiální web

masca

Nejkrásnější soutěska Kanárských ostrovů. Je přístupná buď zespod z pláže nebo shora autem a serpentinami.